دوشنبه 30 ارديبهشت 1398   23:01:34
.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 17590614
  تعداد بازدید این صفحه: 78763
  در امروز: 26206

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار
گزارش چهاردهمین همایش گروه شهرسازی سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور
.

چهاردهمين گردهمايي گروه‌هاي تخصصي شهرسازي سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان استان‌هاي كشور در رو‌ز پنجشنبه مورخ هفت خرداد ماه سال1394  در کلان شهر زيبا و تاريخي تبريز، که 3?00 سال قدمت دارد به ميزباني سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اذربايجان شرقي با حضور جمعي از مديران اجرايي استان، اساتيد دانشگاه و نمايندگان گروه‌ تخصصي شهرسازي استان‌هاي سراسر كشور با تمركز ويژه بر موضوع "چگونگي تقويت و توسعه ي فرهنگ و ارزش هاي اسلامي در شهرسازي"برگزار شد.

صبح روز پنج‎شنبه مورخ 07/03/94 در محل دانشکدهي معماري و شهرسازي دانشگاه هنر اسلامي تبريز جلسه مشترک اساتيد دانشکده معماري و شهرسازي دانشگاه هنر اسلامي تبريز با اعضاي گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي، با ارائه‎ي شش سخنراني تخصصي توسط اساتيد دانشگاه و اعضاي گروه تخصصي شهرسازي تشکيل و طرفين به تبادل ديدگاه‎ها و نقطه‎نظرات خود در رابطه با موضوع گردهمايي پرداختند.

در جلسهي بعدازظهر همانروز که با حضور جمعي از مديران اجرايي استان، اعضاي شوراي اسلامي شهر تبريز، اعضاي هيأتمديرهي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان و جمع کثيري از دانشجويان دانشگاههاي مختلف سطح استان در محل تالار انديشه واقع در مجتمع فرهنگي ايلگلي تبريز برگزار گرديد، به ترتيب مهندس ايرج شهين باهر، رييس محترم سازمان نظام مهندسي ساختمان استان، مهندس محمد عزتي، رييس محترم گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي، مهندس صادق پورمهدي، معاون محترم امور عمراني استانداري استان، دکتر صادق نجفي ، شهردار محترم شهر تبريز، دکتر اخلاقي ، مديرکل محترم راه و شهرسازي استان به ايراد سخن پرداختند و چالشهاي موجود شهرسازي در سطح کشور و استان آذربايجان شرقي و شهر تبريز را مطرح نمودند. در بخش بعدي اين جلسه سه سخنراني علمي و تخصصي توسط سه نفر از اساتيد محترم دانشگاههاي کشور  پرفسور کريم حسين زاده دلير (استاد دانشگاه تبريز عنوان سخنراني: رسالت شهرسازان در شهرسازي کشور)، دکتر مصطفي بهزادفر (عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت ايران، عنوان سخنراني: نشان تسليم و حضور در معماري و شهرسازي ايراني) و دکتر اسماعيل شيعه (عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت ايران،عنوان سخنراني: از آموزش شهرسازي تا شهرسازي اجرائي) ارائه گرديد که بسيار مورد استقبال قرار گرفت.

در پايان چهاردهمين همايش گروه‌هاي تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور، از اساتيد و مدعوين با اهداي لوح سپاس تقدير شد.

در پايان مراسم، موارد زير به عنوان قطعنامه‌ي پاياني به تأييد شركت كنندگان در گردهمايي مذکور رسيد:

1)  عليرغم تلاشهاي فراواني که تاکنون صورت گرفته، هنوز وفاق و تعامل جمعي درخصوص مباني نظري شهرسازي اسلامي و به خصوص «چيستي» فرهنگ و ارزشهاي اسلامي و «چگونگي» تقويت و توسعهي اين ارزشها در شهرسازي معاصر کشورمان دربين جوامع علمي و حرفهاي حاصل نشده و لذا هنوز نتايج مورد انتظار از مجموعهي همايشها، سمينارها، گردهماييها و انجام دهها پروژهي تحقيقاتي و پژوهشي که در اين رابطه انجام شده، حاصل نيامده و کماکان ابهامات زيادي در اصول و مباني پايه اي شهرسازي اسلامي باقي مانده است. براي رفع اين کمبود اساسي پيشنهاد ميگردد با استفاده از همفکري و توان صاحبان تخصصهاي مربوطه از قبيل معماري شهرسازي، فقه، تاريخ، فلسفه و... نهايتاً تعامل تخصصي مورد نياز حاصل آيد و اين تعامل مبناي گام هاي جدي آتي قرار گيرد. در همين رابطه تشکيل کميتهاي تخصصي متشکل از جمعي از اعضاي باتجربهي جامعهي حرفهاي و اساتيد مجرب و معتقد دانشگاهها ميتوان راهگشا باشد.

2)  همزمان با تلاش براي حصول به توافق جمعي درخصوص مباني شهر و شهرسازي اسلامي، لازم است مقدمات تدوين اوليهي مجموعه ضوابط و مقررات اجرايي و کاربردي ساختماني و شهرسازي موردنياز با استفاده از اصول فقهي، تجارب نياکان و ديدگاههاي اساتيد و کارشناسان مجرب فراهم گرديده و اين ضوابط و مقررات پس از تصويب در مراجع ذيربط قانوني به مرور در اجراي ساختمانها و شهرهاي کشورمان به کار گرفته شود.

3)  شرکتکنندگان در گردهمايي از مديران و مسؤولان ذيربط و به خصوص وزير محترم راهوشهرسازي درخواست دارند زمينههاي لازم را براي عملياتي ساختن سياستهاي کلي نظام در بخش شهرسازي - ابلاغي مقام معظم رهبري- فراهم ساخته و وظايف قانوني خود را در ارتباط با قوانين مربوطه و ازجمله مفاد بند اول مادهي 2 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان به انجام برسانند. همچنين از مديريت هاي شهري در سراسر کشور و به خصوص شهرداران محترم کلان شهرهاي کشور ميخواهند به جد از اقدامات خلافي که موجب تضييع حقوق شهروندان و منافع عمومي و نيز ايجاد نابساماني هاي زيستمحيطي در شهرها ميگردد خودداري نموده و اجازه ندهند براي کسب درآمدهاي ناپايدار با اموري همچون تراکمفروشي و غيره حقوق شهروندان ناديده گرفته شود زيرا انجام چنين تخلفاتي قطعاً موجب ضمان شرعي و قانوني است.

4)  ادامهي کمتوجهي به رشتهي شهرسازي و عدم استفاده از توان و تخصصي صاحبان حرفهي شهرسازي در کشور قطعاً در آينده شهرهاي کشورمان را با مشکلات و معضلات باز هم بيشتري مواجه ميسازد. پيشنهاد ميگردد در مصادري که در ارتباط مستقيم با موضوعات شهرسازي است از خدمات مهندسان شهرساز استفاده گردد. اعضاي گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي سازمان به نمايندگي از همکاران خود در سراسر کشور آمادگي جامعه مهندسان شهرساز را براي ارائهي هرگونه همکاري لازم با مديران اجرايي در جهت رفع مشکلات و چالشهاي موجود شهرسازي کشور اعلام داشته و به مقامات عاليرتبهي کشور اين اطمينان را ميدهند که چنانچه بيشتر از توان و پتانسيل مهندسان شهرساز در جايگاههاي مديريتي و تخصصي استفاده گردد، در آينده شهرهاي کشورمان از شرايط زيستي مطلوبتري برخوردار خواهند گرديد.

5)  با توجه به اينکه «شهرها» بستر شکلگيري ساختمانها در کنار يکديگر هستند و در واقع رعايت ضوابط و مقررات شهرسازي اولين و مهمترين گام در مسير دستيباي به ساختمانهاي پايدار در شهرها ميباشند، لذا پيشنهاد ميگردد بنا بر اهميت موضوع، عنوان قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان به قانون نظام مهندسي شهرسازي و ساختمان تغيير يابد تا عنوان قانون از جامعيت بيشتري برخوردار گردد.

 

در پايان اين گردهمايي، شرکتکنندگان از اعضاي هيأتمديره و همکاران خود در سازمان استان آذربايجان شرقي به خاطر ميزباني خوب و شايسته تشکر و قدرداني نموده و براي مديران دلسوز استان آذربايجان شرقي و به خصوص شهر تبريز آرزوي موفقيت روزافزون مينمايند.


               

               

                                                        

 

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.