حق الزحمه

اطلاعیه مهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در خصوص افزایش تعرفه در سال 1402

مالک / متقاضی محترم

مطابق رویهٔ موجود در سنوات گذشته، تعرفه خدمات مهندسی در بخش‌های "طراحی و نظارت" که بر اساس ابلاغیه سازمان نظام مهندسی کشور، تدوین و تهیه می‌گردد، در روزهای نخست کاری در سال جاری در سازمان استان تهران تهیه گردید که تصویر این تعرفه هم‌اکنون در سایت سازمان در دسترس می‌باشد.

تعرفه علی‌الحساب سال جاری (1402) براساس ابلاغیه نامه شماره 48259 مورخ 1402/02/04 سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و تعرفه دوم براساس ابلاغیه شماره 49434 مورخ 1402/04/07  با افزایش میانگین 66 درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است. این افزایش در سامانه جامع سازمان نظام مهندسی اعمال شد. برای کلیهٔ پرونده‌های جاری مناطق 22 گانه شهرداری تهران، فیش‌های حق‌الزحمه تحت عنوان «مابه‌التفاوت» صادر شده است.

در این رابطه نکات ذیل حائز اهمیت است:
برای آن دسته از پرونده‌هایی که تاکنون پروانه ساختمان صادر نشده است:
الف- چنانچه فرآیند معرفی ناظر توسط سازمان انجام نشده باشد، مادامی‌که مبلغ مابه تفاوت فیش‌های موردنظر پرداخت نشود، سامانه جامع، همچنان قابلیت معرفی ناظر را نخواهد داشت.

ب- مبالغ پرداختی قبلی از بابت «حق‌الزحمه نظارت» که علی‌القاعده با تعرفه 1401 توسط مالک پرداخت شده، به‌صورت علی‌الحساب تلقی می‌شود و مالک مکلف است «مابه‌التفاوت افزایشِ تعرفه» را برای فیش‌های صادر شده (فیش مابه‌التفاوت براساس تعرفه علی‌الحساب و تعرفه دوم) موصوف تسویه نماید.

ج-مطابق دستورالعمل شماره 430/120980 مورخ 1401/07/30 وزارت راه و شهرسازی چنانچه گزارش اتمام عملیات ساختمانی در سال 1401 ثبت شده باشد، فیش مابه‌التفاوت سال 1402 برای پرونده فوق صادر نمی‌گردد.

برای آن دسته از پرونده‌هایی که پروانه ساختمان برای آنها صادر شده باشد، پرداخت قبوض مابه تفاوت 1402، به معنای تسویه حق‌الزحمه ناظر/ناظران پرونده تا پایان سال جاری خواهد بود. بدیهی است در سالگرد تمدید قرارداد نظارت (در طول سال) حق‌الزحمه مجددی از مالک دریافت نخواهد شد.

(!) درصورتی‌که تا پایان سال جاری تعرفه خدمات مهندسی افزایش مجددی داشته باشد، به میزان افزایش تعرفه مورداشاره،  مجدداً فیش مابه‌التفاوت صادر و به مالکان جهت پرداخت ابلاغ می‌گردد.


فیش‌های مابه‌التفاوت از طریق ارسال پیامک  به شماره تلفن متقاضی ارسال می‌شود و متقاضی می‌تواند کلیه قبوض، اعم از شناسه قبض و پرداخت آن را مشاهده نموده و با مراجعه به پورتال موردنظر به نشانی www.nazeran.tceo.ir یا www.eservices.tceo.ir مالکانی که در دفاتر نمایندگی تشکیل پرونده داده‌اند. (بدون نیاز به مراجعهٔ حضوری در سازمان)، نسبت به پرداخت آن اقدام نماید.

پرداخت قبوض شناسه قبض و پرداخت دار از طریق درگاه‌های بانک صادرات و بدون شناسه قبض و پرداخت از طریق درگاه بانک ملت امکان‌پذیر می‌باشد.

پس از پرداخت قبوض نیازی به مراجعهٔ به سازمان و اعلام آن به واحد حق‌الزحمه نیست. مبالغ مربوط به این قبوض پس از پرداخت توسط مالک، از طریق سامانه مورداشاره در اعتبار هر پرونده به‌صورت اتوماتیک وارد خواهد شد.
واحد حق‌الزحمه و تمدید قرارداد نظارت
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

 
آخرین شیوه پرداخت حق‌الزحمه
صدور پروانه ساختمان 50 درصد
اتمام عمليات فونداسيون 10 درصد
اتمام اسکلت (سقف آخر) 10 درصد
اتمام عمليات سفت کاری 10 درصد
اتمام عمليات نازک کاری 10درصد
اتمام عمليات ساختمان (گزارش پایان کار) 10درصد