كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
جمعه 28 تير 1398   11:05:09
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 19184697
  تعداد بازدید این صفحه: 7613195
  در امروز: 7932

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

يادداشت

يادداشت دهم-به پیشنهاد معاونت خدمات مهندسی با مصوبه هیات مدیره محترم مندرج در صورتجلسه شماره ۱۷ ابلاغیه مورخ ۹۷/۱۲/۱۴


با استناد به نحوه تقسیم بندی ارجاع کار در سال ۹۵ مصوب جلسه کمیته ۵ نفره استان تهران ؛ مرز بندی براساس متراژ کارها و نحوه ارجاع با توجه به تعداد گرایش های اشخاص حقیقی و حقوقی ، ملاک عمل سامانه ارجاع کار قرار گرفت.

همانطور که همه اعضای محترم سازمان مستحضر اند، کارهای نظارت بر اساس متراژ ؛ تا میزان ۳۵۰۰ مترمربع به اشخاص حقیقی و بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ مترمربع به شرکت های ۴ گرایش و غیر ۴ گرایش، بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مترمربع فقط شرکت های دارای صلاحیت همزمان ۴ گرایش و هر ۴ گرایش به یک شرکت ؛ بین ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ مترمربع فقط شرکت های ۴ گرایش و به دو شرکت (گرایش برق و سازه به یک شرکت و گرایش معماری و مکانیک به شرکت دیگر) و برای متراژ های بالای ۳۰۰۰۰ مترمربع فقط شرکت های دارای صلاحیت ۴ گرایش و به ۴ شرکت (هر گرایش به یک شرکت) واگذار می گردد.
درست است که ملاک ارجاع براساس تقسیم بندی متراژ کارهاست ، ولیکن مبنای پذیرش کار اصولا مطابق حق الزحمه است و از آنجایی که گرایش های مختلف دارای حق الزحمه های متفاوتی هستند؛ بنابراین انگیزه ها در تمایل به پذیرش کار نیز میتواند متفاوت گردد.
اینک با توجه به سپری شدن مدت زمان ۲ سال از مصوبه صدر الاشاره و با عنایت به مشکلات پیش رو، موارد زیر در جهت مرتفع ساختن این مشکلات به پیشنهاد معاونت خدمات مهندسی در صحن هیات مدیره مطرح و به تصویب ایشان می رسد.

" ۱- به دلیل کمبود شرکتهای دارای گرایش برق و مکانیک و یا گرایش معماری به تنهایی ، در کارهای در بازه ی ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ مترمربع و بدلیل مشکلات ایجاد شده برای مالکین جهت تکمیل ناظران ۴ گرایش خود ، شرکتهای ۴ گرایش برای یک مرتبه اجازه ثبت این گونه کارها را دارند به شرطی که کار اول ایشان کمتر از ۱۰۰۰۰ مترمربع بوده باشد.

۲- برای متراژ بالای ۳۰۰۰۰ مترمربع ، پذیرش دو گرایش برق و مکانیک با توجه به برابر بودن نسبی حق الزحمه آن (دو گرایش باهم) با گرایش سازه و معماری به تنهایی ؛ برای یک شرکت قابل انتخاب باشد.

۳- برای کارهای تک ناظره که دارای درخواست شهرسازی قبل از سال ۹۲ هستند و همچنین دارای حق الزحمه کمتری نسبت به کارهای ۴ ناظره می باشند و انگیزه ای برای انتخاب کار توسط شرکتهای ۴ ناظره وجود ندارد ؛ امکان پذیرش اینگونه کارها تا سقف ۱۰۰۰۰ مترمربع برای شرکتهای غیر ۴ گرایش میسر باشد."

شایان ذکر است که این راهکار ، در میدان مصوبه نحوه ارجاع کار سال ۹۵ کمیته ۵ نفره، همچنین با توجه به انتخابی بودن اشخاص حقوقی و عدم بهره برداری از سامانه صف ارجاع و در شرایط مشکلات جاری ، پیشنهاد شده است. البته که مبرّز است علاوه بر این، تصمیم فوق در مورد ظرفیتهای شرکتهای غیر ۴ گرایشی از جمله دو گرایشی ها که نحیف تر هستند و از قدرت انتخاب کمتری نیز برخوردارند ؛ هر چند محدود اما نقش حمایتی ایفا خواهد نمود.
راه حل دیگری که مدّ نظر معاونت خدمات مهندسی نیز بوده است ؛ ارجاع این دست کارها قبل از امکان انتخابی شدن استفاده از روش ایجاد صف در سامانه و امکان انتخاب داوطلبانه قبل از انتخابی می باشد. که خوشبختانه در ادامه مصوبه مذکور مقرر گردیده است " مکاتبات و پیگیری لازم برای احیای صف ارجاع اعضای حقوقی از ابتدای سال ۹۸ انجام و چنانچه شرکتی نسبت به پذیرش کار بصورت انتخابی اعلام آمادگی ننماید آنگاه از طریق سامانه ارجاع کار نظارت ارجاع خواهد شد. ضمنا موضوع به کمیسیون مبحث دوم ارجاع تا پس از بررسی، پیشنهاد نهایی را جهت طرح در هیات مدیره ارائه نماید."
در انتها از اعضای محترم سازمان که دغدغه ی عدالت و ایجاد تعادل در فرآیند ارجاع کار را دارند متمنّی است هرگونه طرح و ایده کلاسه مند خود را به این معاونت پیشنهاد نمایند.
ضمن آرزوی توفیق الهی و تحقق پیشرفت و توسعه در نظام مهندسی


 
معاونت خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.