سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1398   00:02:33
.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 17591230
  تعداد بازدید این صفحه: 78790
  در امروز: 37

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار
برگزاری نشست گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی با دکتر مظاهریان
.

نشست مشترک اعضاي گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با حامد مظاهريان معاون امور مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي در محل وزارت راه و شهرسازي برگزار شد.

در اين جلسه که سه شنبه 27 آبان ماه و با حضور شيرزاد يزداني، جابر نصيري، احمد زارع، سعيد خان احمدلو، عنايت اله رحيمي، احمد زارعي، احمد کرباسي، فتح اله فواد مرعشي، عباس وثيق نيا، محسن غياثي نيا، رسول وظيفه شناس و حميده امکچي تشکيل شد، موضوع نظارت عاليه مهندسان شهرساز بر طرح هاي تفصيلي و شهري مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

حامد مظاهريان ضمن اشاره به ماده 35 قانون، نظارت عاليه در طرح هاي شهري و شهرسازي را يکي از دغدغه هاي عمومي شهرسازان عنوان کرد و گفت: با توجه به مشکلات فراواني که در مديريت شهري کشور وجود دارد به نظر مي رسد وظيفه نظارت عاليه بر طرح هاي شهري از نظر دولت مغفول مانده است.

وي افزود: طبق قانون، سازمان نظام مهندسي براي انجام امور صنفي، يک گروه 7 نفره متشکل از هفت رشته مهندسي ساختمان تشکيل مي دهد و آن را به رسميت مي شناسد. در اين بين، گروه هاي شهرسازي و ترافيک به اندازه گروه هاي ديگر، درگير مسايل صنفي نشده اند. از سوي ديگر، وظيفه نظارت بر طرح هاي شهرسازي در کنار وظيفه نظام مهندسي و نقش گروه هاي تخصصي قرار دارد و اين سه در تعامل با هم به بهترين شکل نمود مي يابند.

مظاهريان در ادامه ضمن تاکيد بر اينکه گروه تخصصي شهرسازي بايد نظارت بر طرح هاي شهري و شهرسازي را جزء وظايف اصلي خود بداند، تصريح کرد: نظام مهندسي و گروه شهرسازي به منظور دفاع از حقوق مردم، وظيفه دارد که اين امر را به بهترين نحو انجام دهد و اين موضوع نقطه قوتي براي سازمان نظام مهندسي ساختمان محسوب مي شود. البته همواره در مورد روند اجرايي آن، هزينه هاي عملياتي کردن آن، تبعات اين موضوع و نقش وزارت راه و شهرسازي بحث هايي وجود داشته است.

مظاهريان بيان کردند منابعي که براي اين موضوع وجود دارد، مي تواند شامل موارد زير باشد:     
1) بودجه عمومي دولت
     2) شهرداري ها    3) نظام مهندسي ساختمان.

يزداني رييس گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي بيان کرد که اين موضوع ساليان سال دغدغه مهندسان شهرساز است. وي با اشاره به مواد قانوني مرتبط با موضوع گفت که در زمان رياست سعيدي کيا نيز اين موضوع مطرح شده بود و جاي خرسندي است که هم اکنون دوباره به جريان افتاده است. نگاه درآمدي و اقتصادي به طرح هاي شهري، ساخت و سازهاي نامناسب و غير مجاز و مصوب شدن آن در کميسيون ماده 5، از جمله دغدغه هايي است که توجه شهرسازان را به خود جلب کرده است؛ به طوري که اساس و بنيان طرح هاي شهري را در خطر قرار داده است. وي همچنين هشدار داد که عموما افرادي در جلسات کميسيون ماده 5 شرکت مي کنند که داراي تخصصي کافي نيستند. وي از اين که اين بحث نظارت عاليه دوباره به جريان افتاده است.

جابر نصيري نايب رييس گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي از اين که مظاهريان اين موضوع را مورد توجه قرار داده تشکر کرده و  اعلام آمادگي کرد که با توجه به پتانسل موجود در نظام مهندسي و شوراي مرکزي، اين کار به نحو احسنت انجام گيرد.

وي گفت: اين که عمر ساختمان ها به حداقل رسيده و منابع درآمدي دولت در بخش ساختمان به هدر رفته، از تبعات اجرا نشدن همين بحث نظارت مهندسان شهرساز بر طرح هاي تفصيلي است. وي با  اشاره به اين که برغم تصويب طرح ها، موارد زيادي از تغييرات طرح ها در کميسيون ماده 5 مطرح مي شود، به مبحث دوم مقررات ملي ساختمان نيز اشاره و بيان کرد مي توان بندي به بندهاي شواري عالي شهرسازي و معماري اضافه کرد بر اين مبنا که طرحي که در شهرداري تصويب مي شود، شهرداري مکلف شود در سال مبلغي را به حساب وزارت خانه راه و شهرسازي واريز کند.

يادآوري مي شود که در حال حاضر، حدود 1200 شهر در کشور وجود دارددر حالي که تعداد شهرسازان موجود از اين تعداد کمتر است و اين موضوع اهميت و ضرورت نظارت شهرسازان بر طرح هاي تفصيلي و شهري را نشان مي دهد. اگر شهرسازان از همان شهرها انتخاب شوند و شناخت خوب و کافي از شهرها داشته باشند، نظرات آنها براي تهيه و اجراي طرح هاي توسعه بسيار واقعي و کارآمد خواهد بود.

حقوق شهروندي در جامعه يکي ديگر از موضوعات مورد بحث بود و اين که اگر به موقعيت وکيل شهرساز برسيم، چه در موقعيت حقيقي و چه در موقعيت حقوقي و به طور روشن داراي تعاريف دقيق و حدود قابل پيگيري و تعيين شده باشد، مي توانيم اين وظيفه را با توجه به نيازشان پيگيري و اجرايي کرده و تلاش کنيم طرح هاي شهري در راستاي حقوق شهروندي پيش رود. همچنين مي توان از همان ابتداي تهيه طرح، الزام کرد که شهرسازان نظارت بر طرح هاي شهرسازي را انجام دهند.

در پايان
اعضاي گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي، پيشنهاد تشکيل يک کميته کاري دادند و اين که هر يک از طرفين نماينده اي را معرفي کند تا در مورد جزييات اين موضوع بحث و بررسي کافي صورت گيرد. لازم به ذکر است منوچهر شيباني اصل مديرکل دفتر سازمان هاي مهندسي و تشکل هاي حرفه اي وزارت راه و شهرسازي نيز در اين جلسه جهت همکاري براي عملياتي شدن روند اين کار قول همکاري داد.               

               

                                               

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.