كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
چهارشنبه 1 خرداد 1398   11:13:53
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 17634359
  تعداد بازدید این صفحه: 6903524
  در امروز: 15889

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

:.
بزرگداشت روز معمار در تهران
1398/2/4 چهارشنبه
.
همزمان با سوم اردیبهشت زادروز معمار شهیر اسلامی شیخ بهایی وروز معمار عصر روز گذشته مراسم با شکوهی از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با حضور معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، رئیس کمیسیون معماری شورای اسلامی شهرتهران، رئیس واعضای هیات مدیره وجمع کثیری از اعضای سازمان در تهران برگزارشد
در ابتدای این مراسم خانم مهندس  الهه رادمهر دبیر همایش ، ضمن تبریک این روز به همه مهندسان و به‌خصوص معماران افزود که تلاش سازمان بر این بود که علی‌رغم محدودیت زمانی بتوانیم مراسم شایسته‌ای برگزار کنیم و تقدیر از پیشکسوتان و اساتید معماری از بخش‌های ویژه این مراسم بود.
وی در ادامه ضمن تشکر از همه کسانی که در برگزاری این مراسم یاریگر سازمان بودند ابراز امیدواری کرد که بتوانند در سال‌های بعد با برنامه‌ریزی به هنگام و مناسب، این مراسم را بهتر برگزار کنند و باعث ارتقای جایگاه معماری و معماران در جامعه شوند.
 مهندس محمد طاهری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دیگر سخنران این مراسم با اشاره به انتخاب این روز در سالروز تولد شیخ بهایی، اظهار داشت: یکی از سؤالاتی که در چنین روزهایی به ذهن خطور می‌کند، این است که به چه دلیل روزهایی به اسم حرفه‌ها مانند روز معمار یا روز خبرنگار نامگذاری می‌شود؟؛ پاسخ این است که به احترام مردم و حرفه‌های آنها، چنین روزهایی نامگذاری شده اند.
وی افزود: زمانی باید از مردم خواست تا به شغلی احترام بگذارند، که آن شغل در خدمت مردم باشد خبرنگاری که درد مردم را فریاد می‌زند یا آتش نشانی که جان خود را در کف می نهد و به درون آتش می‌رود تا جان دیگران را نجات دهد، جامعه نیز در مقابل برای احترام به او و قدردانی از زحمات آنها، یک روز را به این شغل اختصاص می‌دهد؛ البته در دنیا یک روز دیگری به نام روز جهانی معمار که نخستین دوشنبه اکتبر هر سال است، داریم که با تلاش اتحادیه بین المللی معماران که در سال ۱۹۴۸ در لوزان سوئیس تأسیس شده، نامگذاری شده است.
مهندس علی اکبر نبی ئی دبیر سازمان نظام مهندسی تهران نیز
ضمن عرض تبریک بمناسبت روز معمار ، یادی از شیخ بهایی و معمارانی که صاحب حکمت متعالی و اخلاق انسانی بودند داشت و افزود: واین مهم، سنگ بنا و بن مایه اندیشه آنها در طراحی و ساخت شهرها شد.اين معماران معمار زندگی بودند و به همین دلیل ماندگار شدند.
مهندس نبی ئی در ادامه بیان داشت :
در بحث مدیریت بحران در سیل اخیر، سازمان نظام مهندسی تهران اقدام به تشکیل کمیته ای برای کمک به مناطق سیل زده کرده است که مهندسان و معماران می توانند برای ارایه خدمات فنی و مهندسی به مناطق سیل زده کمک کنند.
. سپس دکتر سالاری عضو شورای اسلامی شهرتهران ورئیس کمیسیون معماری این شورا به ایراد سخن پرداخت و با بیان این موضوع که معماری‌های شهری انجام شده در کشور در مقایسه با گذشته، به‌هیچ‌عنوان رضایت‌بخش نیست در این مراسم اظهار داشت: اداره‌ شهر‌ها و شهرداری‌ها که در اصل یک نهاد عمومی کاملا درگیر با حوزه شهری و تأثیرگذار در معماری شهر هستند، صرفا با رویکرد درآمدزایی برای اداره‌ شهر و البته توجه به کمیت به‌جای کیفیت، موجب شده تا چنین وضعیتی را شاهد باشیم.
محمد سالاری با بیان اینکه طی چند سال اخیر شاهد جلوه‌های خوبی از مطالبه گری در سطح رسانه‌ها، دیده‌بان‌های شهری و تشکل‌های حرفه‌ای در جامعه‌ خود هستیم، افزود: همین مطالبه گری‌ها موجب تغییر رویکرد‌ برخی از تصمیم‌گیری‌ها شده است.
پس از سخنان عضو شورای شهر تهران از چند تن از اساتید پیشکسوت معماری آقایان ساعد سمیعی، تیموری،گلابچی، حجت وجهانس از سوی حاضرین تجلیل بعمل آمد.
در ادامه خانم دکتر فرزانه صادق مالواجرد معاون معماری وشهرسازی وزارت راه وشهرسازی به ایراد سخن پرداخت. وی با اشاره به طراحی‌های شهرسازی شیخ بهایی در اصفهان بخصوص در زمینه طراحی شبکه توزیع آب در این شهر گفت: معماری هم‌راستا با جغرافیا و محیط زیست است و وقتی وارد صنعت یا تجارت می‌شود به بازار رونق می بخشد. حتی معماری به روابط انسان و پروردگار نیز ورود کرده و زیباترین سازه‌های عبادت‌گاهی ایرانی چه در پیش از اسلام به صورت آتشکده و چه در پس از اسلام به صورت مسجد نمود یافته و مشهود است.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه علیرغم داشتن پیشینه قوی در معماری و شهرسازی ایران در طول تاریخ، در حال حاضر شاهد شهرسازی‌های خوشایندی در کشور نیستیم، ادامه داد: قصد آن را ندارم که بگویم به هیچ وجه نمی‌توانیم از معماری معاصر دفاع کنیم چرا که در معماری معاصر هم آثاری داریم که کاملاً قابل توجه بوده و در فضای معماری معاصر ایران اثربخش بوده است که مرحوم میرمیران از جمله معمارانی بود که معمای سنتی را درک کرد و توانست در معماری معاصر آثار جلوه بخشی اعطا کند.
وی یادآور شد: بااین حال به طور کل آثار معماری معاصر ما در کشور قابل دفاع نیست و ما نتوانستیم آنچه از تمدن ایران تا به امروز به ما رسیده را پاسداری کنیم.
در پایان این مراسم دو گروه موسیقی برای حاضران قطعاتی را اجرا نمودند.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.