رویدادها

.

همایش کشوری ایثارگران نظام مهندسی ساختمان/دکتر کرمی: نهال نوپای انقلاب مدیون ایثار مادران و همسران شهدا است/مهندس مومنی‌مقدم: تکریم خانواده شهدا در اولویت نظام‌نامه ایثارگران است

1400/10/30 پنجشنبه

دکتر کرمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در همایش کشوری ایثارگران و تجلیل از مادران و همسران شهدا، سخنرانی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، امروز 30 دی ماه سال 1400 هم‌زمان با برگزاری همایش کشوری ایثارگران، دکتر رامین کرمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تجلیل از مقام شامخ مادران و همسران گرانقدر شهدای والامقام، به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن کامل سخنرانی دکتر کرمی به این شرح است. درست در میانه اشک و آه، در میانه خاک و خون، یک‌تنه ایستادند و فروافتادن سروقامتانشان را به تماشا نشستند و فرو نریختند. مادران و همسران شهدا، پروانه‌وار هم‌چون ام‌البنین گرد مردان خود گردیدند و چرخیدند و سوختند و آب شدند.

در این بزنگاه لطیف تاریخی، دور هم جمع شدیم تا به احترام مادران و همسرانی که مردانه، مردان خود را به آوردگاه عشق و عقیده بدرقه کردند و جبهه‌های حق علیه باطل را با رشادت و وفاداری خود آراستند.

گزاف نگفته‌ایم اگر مدعی شویم، چون ایثار و شهامت، شجاعت، صبر و استقامت این شیر زنان ایران زمین نبود، چه بر سر نهال نو پای انقلاب می‌آمد. این دلاور زنان بودند که فرزندان جوان و نوجوان خود را برای خط مقدم جبهه آماده می‌کردند و برای دفاع از ولایت سینه سپر می‌کردند تا تو گویی ذره‌ای از خاک مقدس این سرزمین به دست دشمن تا دندان مسلح نیفتد.

تردیدی نیست که چون حماسه همسران شهیدان که بسیاری از آنان نوعروس بودند، نبود معلوم نیست چه بر سر این خاک می‌آمد. اما آنها مردان و همسران خود را همچون رباب و لیلا و زینب کبری برای حضور در خط مقدم جبهه تشویق می‌کردند.

حقیقتاً چه مبارک روزی را روز تکریم از این شیر زنان و دلاور زنان تاریخ در تقویم نامیده‌اند؛ روز وفات زنی که پسران خود را برای سینه‌چاکی برادر و مقتدای خود تربیت ساخت.

بانوی قطره‌های علقمه، خاتون سوگ نشین علقمه ...و مادر؛ مادری که اگرچه در کربلا نبود، ولی دلش تا ابد در کربلا ماند و نگاهش بر افق که آیا کاروان عشق را بازگشتی خواهد بود؟ مادری که ام‌البنین بود، ولی آیینه نگاهش از آسمان کربلا، تنها اشکِ خونین ستارگان را چید. آنگاه که راوی، از عبور نیزه‌ها روایت می‌کرد. مادری که برای همیشه، با ناله‌های نینوایی، به یاد پسرانش، لالایی سرود و سروده‌هایش را فرات، هر روز، هنگام غروب نجوا می‌کند.

در سا‌ل‌روز وفات حضرت ام‌البنین که روز تکریم مادران و همسران شهدا نام گرفته، ایثار و فداکاری و صبر و پایداری مادران و همسران شهیدان هشت سال دفاع مقدس را گرامی می‌داریم و اوراق تاریخ را به نام گذشت‌ها و خلوص و تلاش‌های آنان مزین می‌کنیم و عملکرد این بانوان فداکار را پشتوانه‌ای برای نسل امروز قرار می‌دهیم.

مادران و همسران شهدا در طول 8 سال دفاع مقدس حماسه‌های جاویدی ساختند که قلم توانایی نوشتن آن نیست و تاریخ همیشه از آن یاد خواهد کرد. آنان با صبر و استقامت خود دشواری‌ها را تحمل کردند و هم‌اکنون نیز در تمام عرصه‌های مختلف کشور حضوری پررنگ دارند و دیگر بانوان کشور را پیوسته به این حضور تشویق می‌کنند.

همسران شهدا هم با تربیت یادگاران همسران خود آنها را برای انقلاب و دوران شکوفایی این سرزمین آماده می‌کنند چه‌بسا همسرانی که خود دارنده رتبه‌های علمی و سیاسی در کشور هستند و فرزندان آنها هم با الگو گرفتن از پدران شهید خود در شکوفایی کشور سهیم شده‌اند.

این مادران و همسران از نسل جدید و بانوان کشور انتظار رعایت عفت و حجاب خود را دارند و انتظار دارند تا هنگام ظهور حضرت ولی‌عصر (عج)، انقلاب که امانت ارزشمندی است به نحو شایسته‌ای با اطاعت از ولایت و حرمت خون شهدا حفظ و نگهداری شود.

در ادامه این مراسم محمداسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: دشمن آمده بود سه‌روزه خوزستان را فتح کند و ۷ روزه به تهران برسد! ابتکارات ایثارگران و جامعه مهندسی در جبهه، مانع از پیشروی سریع آنان شد. دفاع مقدس تنها جنگی بود که هیچ تکه‌ای از خاک ایران جدا نشد. نیروهای مهندسی بخش مهمی از دفاع مقدس بودند. همه به روح پرفتوح شهدای جامعه مهندسی درود می‌فرستیم. از برگزارکنندگان همایش تجلیل از ایثارگران نظام‌مهندسی تهران تقدیر و تشکر می‌کنم.

هم‌چنین پرویز سروری رئیس شورای عالی استان‌ها در همایش اظهار کرد: تعامل نظام‌مهندسی با مدیریت شهری می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای صنعت ساختمان شود. تصمیم ما در مدیریت شهری شفاف‌سازی و ارتقای صنعت ساختمان است. سازمان نظام‌مهندسی ساختمان می‌تواند با تعامل مناسب با مدیریت شهرداری به هوشمندسازی و کاهش فرایند صدور پروانه ساختمان کمک کند.

در ادامه مهندس بهمن مؤمنی مقدم دبیر اجرایی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور نیز بیان داشت: همه وظیفه داریم قدرشناس خانواده‌های ایثارگران باشیم. امنیت امروز، مرهون زحمات و فداکاری‌های همین عزیزان است. تجربه موفق واحد ایثارگران در سازمان نظام‌مهندسی تهران، ضرورت راه‌اندازی این واحد را در سراسر کشور گوشزد می‌کرد. امیدواریم با تدوین شیوه‌نامه راه‌اندازی واحد ایثارگران در شورای مرکزی نظام‌مهندسی، تکریم خانواده‌های ایثارگران در اولویت قرار گیرد.

 
آرشیو
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر