اخبار
سومین نشست «هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان»
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ، سومین نشست "هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان" هم‌زمان با روز جهانی شهرسازی در ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه مورخ ۱۸/۰۸/۱۴۰۱ به دعوت و میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و عضو شهرساز هیئت‌مدیره آن، تعدادی از مدیران حوزه‌های اجرایی و اساتید دانشگاه، اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در رشته شهرسازی، اعضای ادوار مختلف گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی)، اعضای کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و همسر و فرزند ارجمند زنده‌یاد مهندس فتح اله فؤاد مرعشی برگزار شد.

در ابتدای نشست، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، سرکار خانم دکتر الهام امینی عضو شهرساز هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن خوش‌آمد گویی به حضار و تشکر از آن‌ها به جهت قبول دعوت این سازمان و حضور در مراسم، به اهم برنامه‌های نشست اشاره و اظهار امیدواری نمودند که دستاوردهای نشست حاضر بتواند منشأ اثرات مفید و مثبت در راستای تنسیق امور مهندسان شهرسازی کشور شود.

خانم دکتر الهام امینی سپس پیام جناب آقای دکتر حمزه شکیب، ریاست محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) را قرائت نمودند. در این پیام جناب آقای دکتر شکیب بر اهمیت مهندسی شهرسازی و نقش مهندسان شهرساز در چارچوب فعالیت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان تأکید نموده و اعلام کردند در دوره جدید شورای مرکزی، پیگیر عملیاتی شدن صلاحیت‌های مهندسان شهرساز خواهند بود.

در ادامه نشست جناب آقای دکتر سید مهدی هدایت، رئیس سازمان نوسازی شهر تهران ضمن اشاره به اهم مشکلات موجود شهر تهران از قبیل آلودگی هوا، ترافیک و بافت‌های فرسوده، توضیحاتی را در خصوص راهکارهای تخصصی کارشناسانه با تکیه بر راهبردهای شهرسازانه رفع مشکلات موجود ارائه نمودند.

آقای دکتر محمد تقی زاده، رئیس کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه تأمین مسکن در استان تهران، بافت‌های فرسوده شهری را یکی از معضلات شهرهای کشور دانسته و به مهندسان شهرساز پیشنهاد نمودند به عرصه بازسازی بافت‌های فرسوده ورود نمایند و فعالیت‌های مشارکتی داشته باشند.

آقای مهندس رسول وظیفه‌شناس، شهردار سابق منطقه ۱۰ شهر تبریز، جزئیات بازآفرینی بافت‌های فرسوده این منطقه از شهر تبریز در زمان مدیریت خود را در جلسه مطرح نموده و آن را یکی از نمونه‌های موفق بازآفرینی شهری دانستند.

آقای دکتر محمود میثاقی، عضو شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) طی تماس تلفنی به اهم برنامه‌های شورا به‌منظور ارتقای جایگاه مهندسان شهرساز در شورای مرکزی دوره نهم اشاره نموده و پیگیری و تدوین نهایی شرح خدمات رشته‌های هفت‌گانه را از اولویت‌های کاری شورا دانستند.

آقای دکتر فارغیان قمی، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در رشته شهرسازی، ضمن گرامیداشت نام و یاد زنده‌یاد مهندس فؤاد مرعشی، نقش ایشان در انسجام گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی در ادوار مختلف را بسیار مهم و تأثیرگذار دانستند. ایشان اعلام آمادگی نمودند نقطه نظرات دوستان شهرساز در رابطه با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی منعکس نمایند.

پس از پخش کلیپ کوتاهی از صحبت‌ها و تصاویر شادروان مهندس فتح اله فؤاد مرعشی، آقای دکتر سید مؤمن فؤاد مرعشی فرزند گرامی ایشان به ذکر سجایای اخلاقی پدر در حوزه‌های خانوادگی، حرفه‌ای، اخلاقی و اجتماعی پرداخت و نقش ایشان در اعتلای حرفه شهرسازی در کشور را بسیار مهم و تأثیرگذار دانستند.

جناب آقای مهندس احمدی، نائب رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان نشست، روز جهانی شهرسازی را گرامی دانسته و یاد و خاطره شادروان دکتر منوچهر مزینی و زنده‌یاد فؤاد مرعشی را گرامی داشتند. ایشان واحد شهرسازی سازمان را از پیگیرترین واحدها در سازمان معرفی و بر اهمیت و جایگاه رشته شهرسازی در نظام تصمیم‌گیری شهری تأکید نمودند.

سرکار خانم دکتر نسیم ایرانمنش پیام جناب آقای دکتر پیترو الیزه رئیس جامعه جهانی شهرسازی به مناسبت روز جهانی شهرسازی را قرائت نمودند.

آقای مهندس علیرضا پور اسد، عضو کمیته تدوین لایحه مشارکت عمومی و خصوصی سازمان برنامه‌وبودجه، توضیحاتی را در خصوص آیین‌نامه اجرایی تبصره 4 قانون بودجه 1400 با موضوع فرصت اشتغال شهرسازان با رویکرد تسهیل گری در حوزه‌های پروژه‌های مشارکتی عمومی و خصوصی به جلسه ارائه نمودند و تأکید نمودند مهندسان شهرساز این فرصت را مغتنم شمرده و موضوع را برای مشارکت دنبال نمایند.

آقایان مهندس محمد رشید پور (استان خوزستان)، مهندس عباس مظفری (استان ایلام)، مهندس خلیل البرزنیا (استآن‌همدان)، مهندس احمد کرباسی و دکتر عباس صنیع زاده (استان اصفهان)، مهندس محسن غیاثی نیا (استان البرز)، مهندس علیرضا آریانمهر (استان لرستان)، مهندس محمدرضا نسیمی (استان خراسان جنوبی)، مهندس سیداف و مهندس وثیق نیا (استان قزوین) و ... ضمن تأکید بر ارتقاء نقش و جایگاه رسمی، به تبیین چهارچوب وظایف و اختیارات شهرسازان در نظامات مهندسی ساختمان استان‌ها پرداختند.
پس از اتمام سخنرانی‌ها، شرکت‌کنندگان در نشست به بحث و تبادل‌نظر در خصوص مسائل و مشکلات شهرسازی و مهندسان شهرساز در کشور و راهکارهای برون‌رفت از آن‌ها پرداختند و در پایان درخواست‌های موردنظر خود را تحت عنوان بیانیه پایانی نشست به شرح زیر اعلام و از مسئولان ذی‌ربط تصمیم‌گیری و اجرائی کشور برای تحقق خواسته‌های استمداد نمودند:

۱-نقش و جایگاه مهندسان شهرساز همچنان در نظام ساخت‌وساز کشور مغفول مانده و عدم توجه به کارکردهای محیطی ساختمان‌ها در بسیاری از موارد موجب تضییع حقوق شهروندان، اغتشاش در سیما و منظر شهری، بروز آسیب‌های جدی زیست‌محیطی و کاهش کارآیی عملکردهای شهرسازی کشور شده است. شرکت‌کنندگان در نشست از وزرای محترم راه و شهرسازی و کشور درخواست دارند استفاده از خدمات مهندسان شهرساز در نظام ساخت‌وساز به‌خصوص در ساختمان‌های گروه «ج» و «د» به‌صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و مراتب را به روسای ادارهٔ کل راه و شهرسازی استان‌ها و شهرداران شهرهای کشور ابلاغ نمایند.
۲-بسیاری از صلاحیت‌های حرفه‌ای مهندسان شهرساز مندرج در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان عملیاتی نشده و صرفاً تعداد محدودی از آن‌ها از قبیل تفکیک اراضی، انطباق شهری ساختمان و انطباق کاربری اراضی به‌صورت ناقص آن‌هم در تعداد کمی از استان‌های کشور اجرا می‌گردد. شرکت‌کنندگان مصرانه از وزرای محترم راه و شهرسازی و کشور استدعا دارند کلیه صلاحیت‌های مهندسان شهرساز در سراسر کشور عملیاتی گردد و صلاحیت‌های پیشنهادی جدید نیز پس از بررسی و تصویب جهت اجرا ابلاغ گردد. در همین رابطه شرکت‌کنندگان در نشست از وزیر محترم راه و شهرسازی درخواست دارند بخشنامه غیرقانونی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به شماره 300/153621 مورخ 22/11/1399 را هر چه زودتر ابطال و ملغی نمایند.
۳-شهرسازی یک علم میان‌رشته‌ای است و فارغ‌التحصیلان رشته شهرسازی با برخورداری از دانش لازم در حوزه‌های اقتصاد، جامعه‌شناسی، محیط‌زیست و... نیروهای شایسته‌ای برای تصدی جایگاه‌های اجرائی در حوزه‌های مرتبط با شهرسازی هستند. شرکت‌کنندگان در نشست از مسئولان ذی‌ربط انتظار دارند زمینه اشتغال مهندسان شهرساز را به‌خصوص در جایگاه‌های تخصصی فراهم نموده و اجازه دهند صاحبان رشته شهرسازی بتوانند از توان و دانش خود در ارتقا کیفیت شهرهای کشور بهره‌گیری نمایند و محیط‌های ایمن‌تر و زیباتری را برای شهروندان فراهم نمایند.
۴-شرکت‌کنندگان در نشست آمادگی جامعه مهندسان شهرساز عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان را برای ارائه خدمات شهرسازی موردنیاز جهت احداث چهار میلیون مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن اعلام داشته و اظهار امیدواری نمودند با استفاده از خدمات مهندسان شهرساز، طرح نهضت ملی مسکن فاقد اشکالات و نواقص طرح‌های قبلی باشد. جانمایی صحیح، توجه به کارکردهای محیطی ساختمان‌ها، تأمین سطوح و سرانه‌های خدماتی موردنیاز از مهم‌ترین شاخص‌های شهرسازی است که باید در اجرای این پروژه بزرگ ملی ملحوظ نظر قرار گیرد.
۵- جلوگیری از خسارت‌های ناشی از جریان سیل در شهرها به دلیل تغییرات اقلیمی، ضرورت صرفه‌جوئی در مصرف انرژی در مقیاس شهرها، جلوگیری از بروز آسیب‌های زیست‌محیطی و تدارک فضاهای شهری توسعه‌گرا برای گفتمان‌های مدنی مستلزم اقدامات شهرسازانه است. شرکت‌کنندگان در نشست آمادگی جامعه مهندسان شهرساز عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان را جهت همکاری با سازمان برنامه‌وبودجه در جهت اصلاح و تکمیل شرح خدمات تهیه طرح‌های توسعه و عمران شهری اعلام می‌نمایند تا از این پس تمهیدات موردنیاز در تهیه طرح‌های توسعه شهری در راستای رفع نیازهای فوق‌الذکر به عمل آید.
۶- اکنون که اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در دستور کار مجلس محترم شورای اسلامی قرار دارد، از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می‌گردد در اصلاح این قانون مهم به تمامی دیدگاه‌ها و نقطه نظرات صاحب‌نظران عنایت داشته باشند و ضمن رفع عیوب، نواقص و کمبودهای فعلی قانون، آن را تبدیل به قانونی مترقی و متناسب با شرایط فعلی کشور بنماید. ارتقای نقش مهندسان شهرساز در اصلاحیه قانون مورد تأکید شرکت‌کنندگان در نشست قرار دارد.
۷- شرکت‌کنندگان در نشست از کلیه همکاران خود در سراسر کشور انتظار دارند اخلاق حرفه‌ای را در کلیه خدماتی که ارائه می‌نمایند رعایت نموده و وظیفه حرفه‌ای خود را در هر جایگاهی که قرار دارند با دقت به انجام برسانند و در هر صورت رعایت مصالح عمومی را در اولویت قرار داده و در حفظ حرمت و کرامت پیشکسوتان حرفه کوشا باشند.
در پایان نشست اعضای شرکت‌کننده در مراسم یاد و خاطره زنده‌یاد استاد مهندس سید فتح اله فؤاد مرعشی را گرامی داشته و از نقش ارزنده ایشان در ارتقای جایگاه شهرسازی در کشور تجلیل نموده و از حضور همسر ارجمند و فرزند گرامی ایشان در جلسه تشکر نمودند. همچنین قرار شد برای گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مهندس مرعشی از این پس مسابقه دوسالانه عکاسی تحت عنوان "شهر از دیدگاه شهرساز" برگزار و جایزه با نام جایزه استاد مرعشی به ارائه‌کنندگان بهترین عکس‌ها اهدا گردد، همچنین شرکت‌کنندگان از تلاش‌های ارزنده سرکار خانم دکتر الهام امینی و همکاران گرامی‌شان و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برگزاری این نشست تشکر و قدردانی نمودند.