اخبار
مصاحبه رادیو گفت و گو با دکتر فرشاد مفاخر عضو هیأت رئیسه و نائب رئیس گروه تخصصی معماری سازمان با موضوع الزامات ایجاد دانشگاههای نسل چهارم دکتر فرشاد مفاخر، عضو هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری سازمان در برنامه رادیو گفتگوی علمی، از الزامات ایجاد دانشگاه های نسل چهارم در کشور سخن گفت :
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به نقل از رادیو گفت و گو، برنامه گفتگوی علمی کاری با هدف طرح مبانی علمی و راهکارهای عملیاتی کلان برنامه های پنج ساله در حوزه علم و فناوری، مصاحبهای با مهندس فرشاد مفاخر داشت .
دکتر مفاخر در این برنامه که با هدف طرح مبانی و مباحث مختلف علمی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد، از الزامات ایجاد دانشگاه های نسل چهارم در کشور سخن گفت.
دکتر فرشاد مفاخر در آغاز با بیان اینکه ایران در مقایسه با کشورهای اسلامی از قابلیت ها و ظرفیت های بیشتری برای توسعه علم و دانش برخوردار است، گفت :
دانشگاه با تعاملی که با صنعت دارد می تواند در راستای تمدن سازی حرکت کند و در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید شده است، ایران باید یک راه مجزا برای توسعه و پیشرفت را بپیماید و نباید صرفا تقلید کننده غرب باشد.
وی با تاکید بر اینکه برای توسعه علم و دانش باید نگاه تمدنی داشته باشیم، عنوان کرد: ایران به دنبال یک جامعه متمدن است زیرا تمدن و فرهنگ شاکله اصلی توسعه و پیشرفت علم است و در این راستا باید فرد و جامعه را در یک شرایط همگن قرار دهیم .
این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه نظام آموزش عالی فعلی همچنان بر مدار گذشته میچرخد، اظهار داشت :
برای ساخت تمدن نوین اسلامی نیاز به نظریه پردازی داریم که این نظریه پردازی از یک دانشگاه پویا و فعال استخراج خواهد شد.
البته نظریات تمدن نوین اسلامی از جامعه سکولار گرفته نخواهد شد و از دیدگاه علمی همراه با پیشرفت ها و اقتدار سیاسی و معنوی به تمدن نوین اسلامی نگاه میکند .
نایب رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران عنوان کرد : برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی باید بینش اسلامی داشته باشیم و این مهم در بطن جامعه خودجوش نیز قرار دارد که می تواند دارای یک چشم انداز روشن باشد.