كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
پنجشنبه 30 خرداد 1398   13:36:02
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 18373802
  تعداد بازدید این صفحه: 7251435
  در امروز: 17753

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

يادداشت

يادداشت پنجم-تحلیل آماری از سهم اشتغالزایی ارجاعات کار نظارت ماده ۳۳


یادداشت پنجم-   ۹۷/۰۶/۲۶

تحلیل آماری از سهم اشتغالزایی ارجاعات کار نظارت ماده ۳۳

یادداشتی از حسین احمدی

گاهی اوقات ارتفاع گرفتن و نگاه کردن از افق دورتر به مسائل محیطی یک سازمان و فارغ آمدن از برخی تنازعات داخلی، بویژه استخراج واقعیتها از میان آمار و ارقام رسمی ثبت شده ؛ خود می تواند موجب تامل بیشتر در امور و بخود آمدن و پرهیز دادن از ورود به مجادلات عبث و بیهوده گردد.

اینکه اوضاع اقتصاد ملی کشور دچار اضمحلال است؛ زنجیره ثبات، امنیت، سرمایه گذاری و تولید و به تبع آن ثروت آفرینی ، کارآفرینی و اشتغالزایی بشدت رو به افول است؛ بنابراین انتظارات بخشی و خود درون سازمانی حتما باید متناسب با آن تبیین گردد.

حال اگر با رجوع به جداول گزارش جامع آماری از آخرین وضعیت آمار ارجاع کار نظارت ماده ۳۳ و محاسبه نسبت آن با میزان اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان سراغی بگیریم ؛ در می یابیم که چه سهم کوچکی در این فرصت اشتغالزایی تخصیص یافته است.

براساس جدول گزارش جامع اعضاء سازمان تا مرداد ماه سال ۹۷ ، در ۷ رشته گرایش مهندسی؛ مجموعا ۱۱۲۸۰۳ عضو در سازمان ثبت و شناسایی شده اند. که از این میزان به تعداد ۶۳۴۳۸ عضو دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی و ۴۹۳۶۵ نفر عضو بدون پروانه هستند.

باستناد همین پایه آماری، تعداد صلاحیت های صادره در سه پایه ۱، ۲ و ۳ دارای صلاحیتهای طراحی، نظارت و اجرا، جمعا برابر ۱۲۴۵۹۲ پروانه را شامل می شود.

در این بین تنها سهم نظارت تقریبا ۵۰ درصد را دربر میگیرد و نیم دیگر، سهم دو صلاحیت دیگر طراحی و اجرا می باشد. میزان صلاحیتهای صادره در پایه ۳ برابر ۴۴۴۸۵ پروانه معادل حدودا ۳۵/۷% است که امکان فرصت اشتغالزایی در پروژه های ربزدانه تر و در دامنه اشخاص حقیقی را دارند؛ و مابقی صلاحیتها ۸۰۱۰۷ پروانه مربوط به دو پایه دیگر ۲ و ۱ است که معادل حدودا ۶۴/۳% با قدرت جذب فرصت اشتغال در پروژه های نسبتا درشت دانه تر بوده و در دامنه ظرفیت ۴ ناظره ها و اشخاص حقوقی قرار می گیرند.

طبق آمار واصله از واحد صدور پروانه، کل تعداد اشخاص حقوقی عضو سازمان برابر ۱۵۳۰ شرکت حقوقی به ثبت رسیده است.

اینک براساس جدول گزارش آمار ارجاع کار نظارت ماده ۳۳ در نیمسال اول ۹۷ شامل تک یا ۴ ناظره ؛ کل کار ارجاعی اعم از حقیقی و حقوقی ها برابر ۸۲۵۶ نفر مهندس ناظر معادل ۱۳۰۷۵۰۰۱ مترمربع متراژ زیربنا است. از این میزان تنها برابر ۳۹۱ نفر مهندس ناظر یعنی ۴/۷۴% و معادل ۲۶۹۱۵۳۹ مترمربع یعنی ۲۰/۵۸% سهم اشخاص حقوقی میشود. با این وصف نتیجه گیری میشود که بر مبنای تعداد ناظر ۹۵/۲۶% و برمبنای متراژ کار ۷۹/۴۲% سهم اشتغال اشخاص حیقیقی می باشد.

بر مبنای همین پایه آماری آنالیز ارجاع کار نظارت ماده ۳۳ در سال ۹۶ شامل تک ناظره و چهار ناظره ها ؛ کل کار ارجاعی اعم از حقیقی و حقوقی ها برابر ۱۴۷۹۲ نفر مهندس ناظر معادل ۲۴۷۱۶۶۴۵ مترمربع متراژ زیربنا است. از این میزان تنها برابر تعداد ۹۴۶ نفر یعنی ۶/۴% و معادل ۶۱۱۹۴۰۵ مترمربع یعنی ۲۴/۷۶% سهم اشخاص حقوقی بوده است. در نتیجه بر مبنای تعداد ناظرین ۹۳/۶% و بر مبنای متراژ کار ۷۵/۲۴% سهم اشتغال اشخاص حقیقی در سال ۹۶ بوده است.

با این احتساب میتوان استنباط نمود کل درصد اشتغالزایی در ارجاع کار نظارت طبق ماده ۳۳ که فراگیرترین حالت را تخصیص می دهد؛ به نسبت میزان کل تعداد اعضای ثبت شده در سازمان ، در سال ۹۶ معادل ۱۳/۱۱% و در نیمسال اول ۹۷ معادل ۷/۳۲% قابل برآورد می باشد.

حال با توجه به نکات تحلیلی - آماری فوق الذکر که گویای محدودیت گنجایش اشتغالزایی از خاستگاه نظارت ماده ۳۳ و موارد همردیف آن است؛ قطعا هر وجدان بیداری از جایگاه متولیان امر ارجاع کار پی به اهمیت توزیع عادلانه کارها می برد.

در آینده در ادامه یادداشتهای بعدی در مورد شئون و پشتبانگی کارشناسی هر یک، با توجه به تغایرات و تقابلات موضوع ارجاع کار در قالب اولویت بندی در صف یا بصورت انتخابی - اختیاری؛ مطالبی را با مخاطبین شریف در میان خواهم گذاشت.


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.