كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
چهارشنبه 29 خرداد 1398   09:17:21
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 18338724
  تعداد بازدید این صفحه: 7235045
  در امروز: 32884

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

يادداشت

یادداشت - بازرسی


بازرسی

یادداشتی از حسین احمدی

بازرسی فی نفسه دارای بار واژگانی مثبت بوده و اگر در محتوا و عمل نیز در جهت مثبت ظاهر شود؛ خودبخود در مسیر اثربخشی ایفای نقش خواهد نمود.

بازتعریف و بازاحیای "بازرسی" در حوزه ی خدمات فنی و مهندسی و توجه به وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان در مورد بازرسی از ساختمانها نکته با حائز اهمیت و پرچالش امروز ماست.

فارغ از باورها و نوع نگرش وزارت راه و شهرسازی و نحله های مختلف بازرسی ها در ساختمان از حیطه شرح وظائف مربوط به وزارتخانه یا شهرداری و نظام مهندسی ؛ بدیهی است در هر سازمانی به منظور پایش سلامت و کیفیت ماموریت های سازمانی میتواند واحدی بعنوان بازرسی فعال گردد.

فصل دوم قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در تشریح وظائف و اختیارات سازمان و در بند ۵ ماده ۱۵ در شرح اهم وظائف و اختیارات محوله به هیات مدیره؛ صریحا نسبت به نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تاکید می نماید.

اینک پس از یک دوره توقف و تعلیق، معاونت خدمات مهندسی به یاری خدا و ضمن دعوت از همگان برای همیاری و همفکری در راستای ارتقاء کیفی؛ از این هفته در صدد باز احیاء و آغاز بکار ماموریتهای بازرسان خود بر آمده و نگارنده این سطور موارد به شرح ذیل را مورد توجه قرار داده است :

1-بازرس قرار نیست بجای ناظر بنشیند و در هنگام حضور در محل مورد نظر جهت بازرسی، وجه تمایز خود را با ناظر حفظ کرده و در حیطه وظائف او وارد نخواهد شد.

2-انجام یک بازرسی می تواند بدرخواست متقاضی بازرسی از درون سازمان یا برون سازمان باشد؛ ماخذ تقاضا میتواند یکی از واحدهای مثلا سازندگان، حق الزحمه و غیره باشد و یا بدلیل شکایت ناظر یا مالک و یا افشاگری هر ذینفع دیگری بوقوع بپیوندد.

3- به باور نگارنده بازرسی در دو گونه ی مختلف باید مدنظر قرار گیرد :

1-3-بازرسی با موضوعات فنی و کارگاهی که محصول نهایی آن تهیه و ارائه گزارش فنی در مورد اختلاف است.

2-3-بازرسی با توجه به نکته صدرالاشاره؛ میتواند ناظر بر نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی و در مورد راستی آزمایی و صحت انجام وظائف ناظران حقیقی یا حقوقی باشد.

اتفاقا از این منظر توجه نظام مهندسی در بازرسی ها به سلامت و پاکیزگی مناسبات ناظران با مالکان و دیگر ذینفعان و پایش چگونگی و کیفیت خدمات مهندسی ناظران بطوریکه متضمن مصونیت و پرهیز دادن از مناسبات نا متعارف و سوء استفاده های مالی ناظران و یا سوداگری مالکان شود؛ از درجه اهمیت بالایی باید برخوردار باشد.

4-هر مهندس یک بازرس : مهندسان بطور انفرادی و انجمنهای مهندسی بطور جمعی و سازمانی میتوانند در ایفای نقش خودکنترلی و احساس مسئولیت در قبال سازمان بعنوان گروه مرجع اعتباری و هویت بخش، نقش بسزایی را در ایجاد رویکرد بازتولید بازرسی و کنترل درون سازمانی ایفا نمایند.

از نقطه نظر فرهنگسازی و امعان نظر مهندسان فرهیخته و باسواد در تبلیغ و ترویج هویت و حیثیت مهندسی ؛ با دخالت بهنگام این دسته از مهندسان و نشان دادن حساسیت نسبت به تخلفات و بی تفاوت نبودن در قبال تخطی از اصول فنی و مهندسی در ساخت و سازها و واکنش نشان دادن در برابر متولیان امور بسیار میتواند کارساز باشد.

5-توسعه امر بازرسی بصورت مکانیزه و با بهره گیری از تکنیکها و ابزارآلات روز و اپلیکیشن های موبایل برای تسریع در گردش کارها و نقش بازدارندگی و گزارش نویسی آنلاین و پیشگیری بهنگام از وقوع حادثه یا جرم بلادرنگ می بایست مدنظر برنامه ریزان و طراحی های عملیاتی قرار بگیرد.


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.