كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
شنبه 4 خرداد 1398   19:34:48
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 17706811
  تعداد بازدید این صفحه: 6934473
  در امروز: 26744

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

يادداشت

دهه سوم سازمان نظام مهندسی ساختماندکتر مهدی روانشادنیا، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و عضو هیأت علمی دانشگاه
 
جامعه مهندسی می تواند نقش ویژه ای در تولید تکنولوژی، کارآفرینی و توسعه کشور داشته باشد. با این وجود، مهندسان این کشور هم دغدغه های صنفی جدی و هم دغدغه های حرفه ای مهمی دارند.
این روزها، جامعه مهندسی ساختمان با چالش رکود اقتصادی، نامتناسب بودن مسئولیت سنگین حقوقی مهندسان و تعرفه های نظارت، شغل تعریف نشدن فعالیت مهندسی ساختمان در قانون کار، سهم غیر قابل قبول مهندسان در اداره نهادهای تخصصی همچون شوراهای اسلامی شهر، بیمه نشدن مهندسان ناظر، عدم تناسب پذیرش دانشجویان با نیاز بازار کار و در نتیجه مشکل بیکاری فزاینده دانش آموختگان، مشکلات ساختاری تولید و شرکت داری در این حوزه و دهها موضوع دیگر روبرو است.
دغدغه های حرفه ای هم کم نیستند. عمر پایین ساختمانها، اجرا نشدن ساختمان توسط سازنده صاحب صلاحیت، زمان طولانی صدور پروانه های ساختمانی، مشکلات جدی زنجیره تأمین ساخت از تولید مصالح استاندارد تا تخریب و بازیافت، بسط نیافتن موضوع بیمه تضمین کیفیت و شناسنامه فنی ملکی و عدم استفاده از ظرفیت های تخصصی در حوزه نگهداری و تعمیرات، ساختمان های هوشمند و ساختمانهای پایدار از دردهای امروز حرفه مندان صنعت ساختمان هستند.
آنچه حاصل این وضعیت است، حاکمیت جو عمومی رخوت در فعالیت های مهندسی کشور است، که می تواند اثرات بلند مدتی را بر توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور به همراه داشته باشد.
امروز که بیش از 20 سال از تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می گذرد و طرح قانون جدید در مجلس و دولت مطرح است، خوب است در جایگاه و نقش نهادهای مرتبط با ساخت و ساز بازنگری شود و در بازآفرینی نقش سازمانهای نظام مهندسی ساختمان اقداماتی صورت گیرد. در نگاه جدید، باید مشکلاتی چون کم توجهی به نمونه های موردی تضاد منافع بین نهادهای فعال ساخت و ساز و اشخاص (مثلا اشخاص حقیقی و حقوقی) در قانون فعلی و شفاف نبودن نسبت وظایف صنفی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان با مسئولیت های حرفه ای آنها ، در نظر گرفته شود.
اگرچه نمی توان از سازمان های نظام مهندسی ساختمان به تنهایی انتظار حل انبوه مشکلات فوق را داشت، ولی با توجه به وضع موجود، دهه سوم فعالیت قانونی این سازمان ها، وابسته به حل برخی از این مشکلات است. سازمان های نظام مهندسی می توانند، بیش از پیش به نمایندگی از اعضای 400 هزار نفری خود، خواسته های صنفی و حرفه ای مهندسان را پیگیری کنند و با هماهنگی بیشتر با سایر دستگاههای اجرایی (از جمله وزارت راه و شهرسازی، وزارت علوم، وزارت کار، شهرداری ها و وزارت امور خارجه) بسترهایی را برای توسعه فعالیت مهندسان، تجدید نظر در ظرفیت رشته های مهندسی، توجه به هرم تحصیلی و ارتقا سرفصلهای آموزش مهندسی، اعزام دانش آموختگان فنی مهندسی به کشورهای متقاضی، صدور خدمات فنی مهندسی، ارتقا کیفیت ساخت و نهایتا کمک به توسعه کشور عزیزمان رقم بزنند.
اگر بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که با مشارکت همه ذینفعان صنعت ساختمان و استفاده از تدبیر و قدرت اجماع سازی فضا را به یک فضای همدلی پویا تبدیل کنیم، دهه سوم نظام مهندسی و کنترل ساختمان می تواند، دهه تعالی در تمام حوزه ها و کمک به نیل به اهداف بلندی همچون آنچه در سند چشم انداز بیست ساله کشور دیده شده، باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.