پنجشنبه 30 خرداد 1398   14:05:24
.
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 18374364
  تعداد بازدید این صفحه: 82588
  در امروز: 18315

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار
گزارش سیزدهمین همایش گروه شهرسازی سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور
.

سيزدهمين گردهمايي گروه‌هاي تخصصي شهرسازي سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان استان‌هاي كشور در رو‌زهاي پنجشنبه و جمعه مورخ دوم و سوم بهمن ماه سال 1393  در شهر زيبا و ساحلي بوشهر و در كرانه‌ي خليج هميشه فارس به ميزباني سازمان نظام مهندسي ساختمان استان بوشهر با حضور جمعي از مديران اجرايي استان، اساتيد دانشگاه در مجتمع فرهنگي هنري 9 دي و نمايندگان گروه‌ تخصصي شهرسازي استان‌هاي سراسر كشور با تمركز ويژه بر موضوع "نظارت شهرسازي"برگزار شد. در مراسم افتتاحيه‌ي اين همايش به ترتيب رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان، دبير اجرايي همايش، معاون امور عمراني استانداري، عضو شهرساز شوراي مركزي و شهردار بوشهر به طرح ديدگاه‌هاي خود پرداختند و آرزو نمودند حاصل مذاكرات همايش، منشأ تأثيرات ارزنده‌اي براي مسائل و موضوعات(شهرسازي) در سطح كشور باشد. سپس، مباحث تخصصي با ايراد هشت سخنراني توسط اساتيد دانشگاه‌هاي مختلف تا پايان روز اول ادامه يافت. در دومين روز، نشست‌هاي تخصصي با حضور نمايندگان استان‌ها در چند نوبت برگزار و نهايتاً با تشكيل سه كميته: كميته‌ي تعيين حوزه‌ي عملكرد، كميته‌ي تعيين مصاديق قابل كنترل و كميته‌ي تعيين تعرفه‌ي حق‌الزحمه، پيشنهادات مربوط به چگونگي تنظيم گردش كار(نظارت شهرسازي) جمع‌آوري شد.

در شروع همايش مهندس اسدي، رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان بوشهر به مسئولين و مدعوين گرامي خيرمقدم گفت. سپس مهندس احمد زارعي، دبير سيزدهمين همايش گروه‌‌هاي تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور، ضمن خوش آمدگويي به مدعوين بيان داشت، عناصر اصلي اجراي ضوابط و مقررات شهرسازي يعني راه و شهرسازي، نظام مهندسي و شهرداري‌ها در اجراي وظايف خود ناموفق بوده‌اند.
 
مهندس يزداني، رئيس گروه تخصصي شهرسازي شوراي مرکزي، اجرايي شدن نظارت شهرسازي توسط مهندسان شهرساز به عنوان ديده‌بان شهر و مدافع حقوق شهروندان ضروري دانست.

جناب آقاي مهندس آزادشهرکي، شهردار بوشهر اين شهر را شهر پايگاه‌هاي نظامي بامساحتي بيش از بخش مسکوني شهر معرفي کرد و بيان داشت تدابيري ويژه براي حل مشکلات شهرسازي نياز دارد. تهيه طرح سيما و منظر شهري، طرح شهرسازي بر و کف در حوزه‌ي شهرسازي و تهيه طرح CDS درحوزه‌ي برنامه‌ريزي شهري به عنوان نقطه‌ي شروع کار دردست تهيه قرار گرفته از جمله اقدامات صورت گرفته براي اين شهر مي باشند. 

دکتر اردشيري، عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز ، ريشه‌ي بسياري از مشکلات شهرهاي کشور را عدم تحقق اهداف طرح‌هاي شهري ناشي از رشد سريع شهرنشيني و پائين بودن ظرفيت توليدي شهرها دانست و رفع آن را  نيازمند بهبود در توليد يکپارچه‌ي شهري در چارچوب قانون دانست.

مهندس سعيدنيا، استاد دانشگاه تهران، کليد حل مشکلات طرح‌هاي شهري از جمله بوشهر را ضرورت بازگشت به خويشتن و تکيه بر نيروي انساني متخصص محلي به منظور تصميم سازي جهت توسعه‌ي شهري معرفي کرد. ايشان بيان داشت نظام شهرسازي در مقابل نظام يا شبکه‌ي توليد ساختمان به علت قدرت اقتصادي و سياسي آن عملا شهرسازي و شهرسازان را به انفعال کشيده است. از همين رو ضرورت همکاري و هماهنگي توسعه‌ي شهرها توسط ضوابط و قوانين و مقررات شهرسازي مورد حمايت دولت و بخش عمومي و شوراهاي مردمي است.

مهندس کبگاني، عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز اظهار داشت اصول، علم و هنر شهرسازي به تدريج در کشورهاي غربي مطرح شده و پيشرفت کرده و نحوه‌ي تهيه کردن طرح‌هاي جامع و تفصيلي نتيجه‌ي بررسي و تحقيقات گسترده‌اي است که در آن کشورها صورت گرفته است.

آقاي دکتر بهزادفر عضو هيئت علمي دانشگاه علم و صنعت ايران با اريه‌ي مقاله‌اي تحت عنوان ضعف علمي يا تساهل اخلاق حرفه‌اي يکي از مشکلات شهرسازي ايران، تساهل در فهم شيوه‌مند موضوعات اين حرفه، دانش در عمل دانست. ايشان بيان داشت که برخي خارج از واقعيت‌هاي علمي و تجربي معتقد هستند که عصر طرح‌هاي جامع و تفصيلي گذشته و اکنون عصر برنامه‌هاي شهرسازي راهبردي-ساختاري است. ايشان نيز از نياز به طرح‌هاي سيما و منظر مي‌گويد و به تعريف پردازه مي‌پردازد. گروه اخير پردازه‌هاي سيما و منظر را اصلي‌ترين و پايه‌اي‌ترين سند طراحي شهري مي‌دانند. واقعيت اين است که مواجهه و ملاحظه‌ي ويژگي‌هاي عناوين يا پردازه تساهلي است متاسفانه برمبناي همين مفاهيم تساهلي و شيوه شناسي تساهلي به تهيه‌ي استاد شهرسازي اقدام شده و انتظار مي‌رود که مسائل شهرسازي حل شود. اکنون نه تنها طرح‌هاي راهبردي و ساختاري و نظير اين‌ها با فرآيندهاي معيوب تهيه مي‌شود، بلکه پردازه‌هاي طراحي شهري نيز بدون توجه به چهارچوب‌ها و سياست‌هاي مرتبط تهيه مي‌شود، انتظار مي‌رود، چنانچه فرآيند جاري راه اصلاح خود را طي نکند وضع سازندگي شهرهاي ايران از آنچه که امروز است بحراني‌تر شود.

دکتر بنيادي، عضو هيئت علمي مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي، پايش و ارزيابي را ضرورت اجرائي طرح هاي توسعه‌ي شهري معرفي کرد.

دکتر شيعه استاد شهرسازي دانشگاه علم و صنعت ايران ، ضمن تاکيد بر لزوم ترويج ضوابط و مقررات شهرسازي بيان داشت شهرساز کسي است که درس خوانده شهرسازي باشد.
در سيزدهمين همايش گروه‌هاي تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور، از اساتيد و مدعوين با اهداي لوح سپاس و تنديس يادبود تقدير شد.

 اولين روز سيزدهمين همايش گروه هاي تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با قرائت بيانيه توسط دکتر مرعشي و اجراي موسيقي محلي به کار خود پايان داد.در پايان مراسم، موارد زير به عنوان قطعنامه‌ي پاياني به تأييد شركت كنندگان در گردهمايي رسيد:

1)     در يك ارزيابي كلي، وضعيت موجود شهرهاي كشور از نظر متخصصان، اساتيد و كارشناسان ذي‌ربط، مطلوب نبوده و شهرهاي كشور به لحاظ سيما و منظر شهري، كارايي و عملكرد و نهايتاً مسائل زيست محيطي با معضلات جدي مواجه مي باشند.

2)     در مجموعه عواملي كه موجب بروز چنين وضعيت نامطلوبي براي شهرهاي كشور شده، عدم اعمال(نظارت شهرسازي) كه در چند قانون مهم مورد تأكيد قرار گرفته، كاملاً محسوس مي‌باشد.

3)      وزارت محترم راه و شهرسازي(مسكن و شهرسازي سابق) به عنوان نماينده‌ي حاكميت براي اعمال(نظارت شهرسازي) تاكنون به دلائل مختلف به جديت به وظيفه‌ي قانوني خود مبني بر نظارت بر حسن اجراي طرحه‌اي توسعه‌ي شهري نپرداخته است.

4)      مديريت‌هاي شهري در خلأ(نظارت) بر فعاليت‌هاي شهرسازي، با ناديده گرفتن ضوابط و مقررات شهرسازي و اقدامات خلافي همچون تراكم فروشي، تغيير كاربر‌ي‌هاي گسترده و غيره نه تنها قوانين را ناديده گرفته، بلكه حقوق شهروندان را در خصوص برخورداري از شهرهاي زيبا، كارآمد و پاك، تضييع کرده‌اند.

5)      ادامه‌ي وضعيت عدم اعمال(نظارت شهرسازي) موجب خواهد شد تا كيفيت و شرايط زندگي در شهرهاي كشور به مرور بازهم كاهش يافته و امكان اصلاح و بهبود شرايط را در آينده اگر غيرممكن نسازد، بسيار مشكل خواهد کرد.

6)     آگاهي جمعي از مديران محترم وزارت راه و شهرسازي و به خصوص معاونت مسكن و ساختمان اين وزارتخانه نسبت به شرايط نامناسب فعلي و تلاش در راستاي فراهم نمودن زمينه‌هاي لازم براي اعمال نظارت شهرسازي با استفاده از توان و تخصص صاحبان حرفه‌ي شهرسازي، به فال نيك گرفته شده، جامعه‌ي مهندسان شهرساز كشور آمادگي كامل خود را براي همه گونه همكاري اعلام مي‌نمايند. در اين رابطه برون سپاري امور و از جمله تشكيل و بهره برداري از دفاتر خدمات شهرسازي پيشنهاد مي‌شود.

7)      براي ورود جدي به امر مهم نظارت شهرسازي، فراهم ساختن شرايط لازم از قبيل تهيه و ابلاغ آيين‌نامه‌ها و شيوه‌نامه‌هاي مورد نياز ضروري بوده، پيشنهاد مي‌شود(شيوه‌نامه‌ي پيشنهادي نحوه‌ي فعاليت مهندسان شهرساز داراي پروانه اشتغال بکار مهندسي) هرچه زودتر نهايي شده و توسط وزير محترم راه و شهرسازي جهت اجرا، ابلاغ شود.

8)      يكي از فوري‌ترين اقدامات مورد نياز، فراهم نمودن زمينه‌ي اعمال نظارت شهرسازانه بر احداث تك بناها توسط مهندسان شهرساز مي‌باشد. آمار رسمي مؤيد اين نكته‌ي بسيار مهم است كه بين هفتاد تا هشتاد درصد تخلفات موضوع ماده‌ي100  قانون شهرداري‌ها، ناشي از تخلفات شهرسازي از قبيل عدم رعايت سطح اشغال، ميزان تراكم و غيره مي‌باشد. اعمال نظارت شهرسازانه بر تك ساختمان‌ها و به خصوص ساختما نهايي كه شكل گيري آن‌ها داراي تأثير چشمگير بر بافت پيراموني مي‌باشد، مي‌تواند به نحو مؤثري از بروز تخلفات جلوگيري نمايد.

9)      ايجاد محدوديت و تعيين شرايط ويژه براي انتخاب مديران شهري و ديگر مديران براي مصادر تخصصي شهرسازي، يكي از ضرورت‌هاي فوري براي رفع مشكلات شهرسازي است. متأسفانه بسياري از مديران شهري فاقد بينش و تفكر شهرسازي بوده و شهر را به جاي يك كليت منسجم و هماهنگ، مجموعه‌اي از تك بناهايي مي‌دانند كه بدون هماهنگي در كنارهم قرار مي‌گيرند. چنين تفكري يكي از دلائل مهم بروز شرايط نامطلوب فعلي است.

10)شركت كنندگان در همايش ضمن تأكيد بر ضرورت تهيه و ابلاغ هر چه زودتر قانون جامع شهرسازي و مقررات ملي شهرسازي، عملياتي نمودن سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در بخش شهرسازي را خواستار بوده از مقامات ذيربط مسؤول مصرانه در خواست دارند با جديت به تحقق سياست‌هاي ابلاغي بپردازند. همچنين ارتقاي جايگاه (شهرسازي) در اصلاح مبحث دوم مقررات ملي ساختمان مورد تأكيد مي‌باشد.

11)علم(شهرسازي)وتوان و تخصص(مهندسان شهرساز) متأسفانه در كشور ما مهجور مانده و آگاهي آحاد جامعه در خصوص نقش و اهميت اين رشته و صاحبان حرفه آن در كاهش مشكلات شهرهاي كشور و همچنين حقوق شهروندي بسيار كم است. اميد است صدا و سيماي كشور به عنوان مهمترين رسانه‌ي ملي، فرهنگ‌سازي لازم را در اين زمينه به عمل آورد. ارتقاي آگاهي آحاد مردم نسبت به حقوق خود در شهر مي تواند تخلفات شهرسازي را به نحو مؤثري كاهش دهد.

12) شهروندان شهرهاي كشور در مقابل تخلفات گسترده‌اي كه موجب تضييع حقوق شهروندان آن‌ها مي‌شود، بدون حامي بوده و هيچ گروه و يا سازماني از حقوق آنها حمايت و پشتيباني نمي‌كند. مهندسان شهرساز مي‌توانند به عنوان ديده‌بان شهرها و اعمال نظارت شهرسازي به نمايندگي از حاكميت، نقش وكيل مدافع شهروندان را در قبال تخلفات گسترده ايفا نمايند. تحقق چنين وظيفه‌اي در راستاي ديدگاه‌هاي اخير وزير محترم راه وشهرسازي مبني بر ضرورت شهرسازي شهروند - گرا خواهد بود.

13)شركت‌كنندگان در همايش تأكيد مي‌نمايند كه به موضوع(شهرسازي) و (مهندسان شهرساز) در قانون مديريت شهري و قانون برنامه‌ي ششم كشور در راستاي تحقق و عملياتي شدن( نظارت شهرسازي) توجه بيشتري مبذول شود.

14)پيشنهاد معاونت محترم امور عمراني استانداري استان بوشهر مبني بر استفاده از شهر بوشهر براي اجراي يكي از الزامات پيشنهادي شهرسازي به عنوان پيلوت مورد استقبال قرار گرفت.

در پايان مهندس جابر نصيري و دکتر الهام اميني،  شرکت کنندگان در گردهمايي مذکور، از ميهمانان نوازي گرم و صميمانه‌ي همكاران خود در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان بوشهر جهت برگزاري منظم سيزدهمين اجلاس تشكر و قدرداني کردند.

همچنين بدين‌وسيله به اطلاع مي رساند چهاردهمين اجلاس در ارديبهشت ماه سال آينده در شهر زنجان و به ميزباني سازمان اين استان برگزار خواهد شد.


               
                                                                  

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

.

.کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد.