.

اخبار

.

برگزاری نشست هم اندیشی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با سازندگان ذیصلاح

1398/9/17 يكشنبه

نشست هم‌اندیشی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با سازندگان، سوم آذر در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار گردید. 

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، این جلسه باحضور مهندس محمد طاهری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اعضاء کمیته سازندگان و اشخاص حقیقی و حقوقی سازنده ذیصلاح تشکیل شد.

در ابتدای نشست مهندس مجتبی صابر، رئیس کمیته سازندگان و عضو هیأت مدیره ضمن خیرمقدم به مدعوین به تشریح اهداف سازمان از برگزاری این نشست پرداخت و از جمله محورهای مطرح شده، فراهم کردن بسترهای لازم به منظور استفاده از تمام توان سازندگان ذیصلاح در پروژه‌های ساختمانی و تبادل نظر و ارائه راهکارهای لازم و تمهیدات اندیشه شده در جهت ایجاد امنیت و آرامش مالکان صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان عنوان شد .

مهندس محمد طاهری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران  مباحثی را ارائه و به سؤالات شرکت کنندگان پاسخ داد.

وی افزود : سازنده ذیصلاح یک پروژه‌ی ساختمانی، باید بداند زمانی که عملیات ساخت و ساز یک ساختمان به پایان می‌رسد، و نوبت به دریافت شناسنامه فنی و ملکی ساختمان است. در این مرحله سازنده ذیصلاح باید اطلاعات فنی و ملکی ساختمان را به همراه تأیید ناظر مربوطه به سازمان استان ارائه می نماید.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده از سازنده ذیصلاح و صدور شناسنامه فنی و ملکی در پروژه های ساختمانی در متراژهای مختلف افزود : این موضوع در سطح استان تهران مطرح شده، به طوری که شهرداری ها با مکاتبات متعدد در این خصوص خواستار انعقاد تفاهم نامه به منظور معرفی و لزوم سازنده ذیصلاح در پروژه‌های ساختمانی شده‌اند و خوشبختانه شهرستانهای استان تهران در دست بررسی است و بزودی اقدام خواهد شد.

مهندس طاهری، ضمن ارائه گزارش از پروژه‌های مشکل دار و فاقد سازنده ذیصلاح، اظهارداشت : به منظور مرتفع کردن مشکلات عدیده این موضوع،  کارگروه ویژه‌ای از طرف کمیته سازندگان در سازمان تشکیل شده تا موضوع را پیگیری کند.

وی در ادامه افزود : با معرفی سازنده ذیصلاح به زودی شاهد صدور شناسنامه فنی و ملکی در تمام پروژه های ساختمانی خواهیم بود.

و با اشاره  به رای دیوان در خصوص مجری، گفت: طبق این رأی، کلیت مجرینفی نشده است و فقط تعددمجری مجاز شمرده شده است و براساس بخشنامه ابلاغی از سوی وزارت راه و شهرسازی در سال 87 توجه ویژه ای به موضوع سازنده ذیصلاح گردیده است.

وی افزود : با توجه به رأی دیوان عدالت اداری که مالک می تواند، نسبت به تغییر سازنده ذیصلاح اقدام نماید و با توجه به اینکه شهرداری نیاز به صدور مجدد و یا تغییر پروانه ساختمان نیست، سازمان در تفاهم نامه در حال انعقاد با شهرداری تهران پیشنهاد نموده است که در جهت رفع این مشکل، اسامی و مشخصات مهندسان ارائه دهنده خدمات مهندسی ( ناظران و ... ) پروژه ها تحت سندی بنام " پروانه مشخصات مهندسان " درج شود که در صورت تغییر سازنده ذیصلاح، سازمان قادر باشد بطور مستمر " پروانه مشخصات مهندسان " را اصلاح و صادر نماید.

مهندس طاهری به ویژگی های راهکار اشاره کرد و افزود :  ارائه این راه حل، مشکلات درج نام سازنده ذیصلاح در پروانه ساختمانی را مرتفع می نماید . با انعقاد تفاهم نامه مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و شهرداری تهران، به منظور استفاده از سازندگان ذیصلاح در پروژه های ساختمانی این موضوع عملیاتی خواهدشد.

در ادامه مهندس طاهری نوید عملیاتی شدن صدور فیش خدمات طراحی از طریق سامانه جامع الکترونیکی طراحی شده از سوی سازمان را داد،  به طوری که پس از صدور فیش طراحی در سامانه جامع، مالک باید نسبت به واریز فیش خدمات طراحی مطابق با تعرفه از طریق درگاه اینترنتی اقدامی نماید، این موضوع باعث کاهش فاصله بین خدمات طراحی و تعرفه خواهد شد.

مهندس طاهری با اشاره به محدود بودن ظرفیت کار مجریان افزود : از دیگر دغدغه های سازمان کمبود ظرفیت سازندگان ذیصلاح است که این امر باعث افزایش تعداد اشخاص حقوقی می گردد که امیدواریم با تصویب افزایش ظرفیت سازندگان در هیأت پنج نفره استان این مشکل مرتفع گردد.

موضوع بعدی که مهندس طاهری در این جلسه به آن پرداخت، تسریع در صدور شناسنامه فنی و ملکی بود  وی تاکید کرد : صدور شناسنامه فنی و ملکی ظرف مدت پانزده روز  انجام می گیرد.

راه‌اندازی واحد مستقل به منظور تسریع در صدور شناسنامه فنی و ملکی در سازمان از دیگر اقداماتی بود که مهندس طاهری در انتهای این نشست به آن اشاره کرد.

آرشیو
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ