.

اخبار

.

چهارمین همایش و نمایشگاه ملی ساختمان پایدار مصرف بهینه انرژی برگزار شد

1398/9/11 دوشنبه

چهارمین همایش و نمایشگاه ملی "ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی"  به همت دبیرخانه برچسب انرژی ساختمان،  چهارم آذرماه  در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، این همایش که با حضور مسئولان عالی رتبه، مدیران سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی ذیربط برگزار شد، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران،معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان، مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی همکاری داشته‌اند.

مهندس محمد طاهری، رئیس سازمان نظام مهندس ساختمان استان تهران ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این همایش، به ارائه سخنرانی پرداخت: وی ابتدا برگزاری همایش در صنعت ساختمان با رویکرد ساختمان پایدار را با طرح سوال آغاز کرد و گفت: تفکیک و تشخیص ساختمانی که در آن استانداردها و مقررات ملی ساختمان رعایت شده و ساختمانی که این استانداردها و مقررات ملی در آن رعایت نشده چگونه است.

وی افزود : متأسفانه پاسخ به این سوال در هاله ای از ابهام است.

 وی در ادامه جهت رسیدن به پاسخ سوال، موضوع را از منظر دیگر مورد بررسی و تحلیل قرار داد و گفت : تاکنون شاهد آن هستیم که به ساختمان و بنا به عنوان یک کالا نگاه نشده است چون برای هر نوع کالا در زمان خرید و تولید مشخصات، ضمانت نامه ها و خدمات پشتیبانی لحاظ می شود در حالی که برای یک ساختمان این موضوع در نظر گرفته نمی شود.

مهندس محمد طاهری بیان کرد : در شناسنامه فنی ساختمان باید میزان مصرف انرژی ذکر شده و به مالکان ارائه شود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه احداث و تولید ساختمان، انرژی بسیار زیادی را به خود اختصاص داده و به آلودگی های زیست محیطی و عوامل طبیعی و غیر طبیعی فراوانی منجر می‌شود، افزود : باید توجه ویژه‌ای جهت ارائه راهکارهای مناسب به منظور کاهش اثراث زیست محیطی ساختمان‌ها داشته باشیم به طوری که ساختمان و صنایع وابسته به آن جزء صنایع پرمصرف و آلوده کننده در جهان شناخته شده است.

مهندس طاهری، مسکن را پر رونق‌ترین کالا برای سرمایه‌گذاری خواند که نباید برای استحکام و پایداری سرمایه گذاری به آن بی‌توجه بود، باید کاری کنیم که خریداران ساختمان در شهر تهران به طور کامل از استانداردهای مصرفی ساختمان خود آگاه باشند.

وی در ادامه افزود : با توجه به اینکه بخش عظیمی از سرمایه خانواده به خرید مسکن اختصاص داده می شود ضرورت درنظر گرفتن ویژگی های ساختمان استاندارد از جنبه های مختلف حائز اهمیت است که با توجه به روند افزایش ساخت و ساز در شهر ها متخصصان صنعت ساختمان باید با در نظر گرفتن تمهیدات لازم در این زمینه پاسخگو باشند.

وی در همین راستا خاطر نشان کرد : همه بناهایی که به طور قانونی ساخته و عملیات ساخت و ساز آنها زیر نظر مراجع رسمی انجام شده باشد، باید یک شناسنامه فنی و ملکی داشته باشند که بتوان در زمان خرید و فروش و نقل و انتقال به آن اتکا کرد یا در زمان وقوع بحران بتوان از آن بهره گرفت.

مهندس طاهری به فلسفه صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان اشاره کرد و گفت : قانون گذار با تصویب قانون نظام مهندسی به صراحت در این مورد صحبت و اهداف اصلی تصویب آن را حفظ سرما‌یه‌های ملی و الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان توسط کارفرمایان و شهرداری‌ها برای تأمین منافع بهره برداران اعلام کرده است.

وی افزود: در سازمان نظام مهندسی، نگاه به شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از منظر شأن و جایگاه حقوقی و هم برای تقویت و توسعه فرهنگ دریافت این شناسنامه به عنوان یک سند ارزشی مطرح است. این شناسنامه به عنوان یکی از حقوق بهره بردار یا خریدار ، باید در زمان نقل و انتقال یا بهره برداری در اختیار شخص قرار گیرد.

مهندس طاهری افزود : شناسنامه فنی ساختمان به صورت الکترونیک توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در سامانه این سازمان صادر می شود.

وی خواستار همکاری مدیریت شهری پایتخت، برای بهره گیری از این امکانات شد و تصریح کرد : با سامانه‌هایی که راه اندازی شده است،  هر شخصی که قصد خرید ملکی را داشته باشد می تواند به آسانی به اطلاعات فنی و ضمائم ساختمان مورد نظر دسترسی داشته باشد و مشخصات آن را ملاحظه کند.

در ادامه ظریف دبیر همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی با اشاره به فلسفه برگزاری این همایش افزود : امسال با توجه به تعیین ساز و کارهای اجرایی برای الزام شناسنامه انرژی در صدور پایان کار توسط شهرداری، برگزاری این همایش مقرر شد.

همچنین رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم با توجه به اهمیت صدور شناسنامه کیفیت برای ساختمان های تهران گفت: یکی از دلایلی که ساختمان‌های کشور ما نسبت به ساختمان های دیگر کشورها از عمر کمتری برخوردار هستند. نبود کیفیت بوده و از نکاتی که باید ساختمان پایدار رعایت کند دارا بودن شناسنامه کیفیت است.

دکتر محمد سالاری افزود : تهیه شناسنامه فنی ملکی ساختمان باید به یک مطالبه تبدیل شود که این موضوع نیازمند فرهنگ سازی است امیدواریم در مدت باقی مانده عمر این دوره از شورای شهر این اتفاق رخ دهد.

وی ادامه داد : مدیریت شهری فعلی تهران با توجه به مشکلات مالی تصمیمات گذشته خود را مانند نوسازی بافت فرسوه عملی کند.

دکتر سالاری گفت : مناسب سازی و الگو سازی در برخی محلات تهران باید تا پایان این دوره مدیریت شهری انجام شود.

مهندس عبدالرضا گلپایگانی نیز در این همایش بحث ساختمان های پایدار و ایرانی و اسلامی را مطرح کرد و گفت تصور ما این است که اصولا معماری و شهرسازی که مهربان با طبیعت باشد حتما پایدار خواهد بود.

وی ادامه داد : یکی از رویکردهای اساسی مدیریت شهری بحث کاهش آلودگی زیست محیطی است با توجه به اقلیم و ارزش های طبیعی شهر تهران این رویکرد در عملکرد گوناگونی باید خودش را در شهر و ساختمان سازی نشان دهد.

گلپایگانی اظهار کرد :ما بحث معماری همساز با اقلیم و محیط را به عنوان یک دستور کار در معاونت شهرسازی قرار داده و روی آن مطالعات و برنامه های جدی داریم که امیدواریم به مرحله اجرا برسد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اظهار کرد : موضوعی که می تواند با ساختمان های پایدار مرتبط باشد، بحث هوشمند سازی ساختمان ها یا هوشمند سازی شهر است وی ادامه داد:در واقع اگر اطلاعات ساختمان‌ها را تدوین کرده و سیستم" بی آی ام "را بتوانیم مستقر کنیم این امر به هوشمندسازی شهر کمک می کند تا شهر پایداری داشته باشیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بیان کرد : این هوشمند سازی به عنوان یک ابزار به ما کمک می کند که در مصرف انرژی و مدیریت ساختمان ها بتوانیم از همه ظرفیت به بهترین شکل استفاده کنیم.

گلپایگانی در ادامه با بیان اینکه یکی از رویکردهای اساسی ما مهندسی کردن ساختمان سازی است گفت : ما شاهد ساختمان هایی هستیم که خیلی از آنها مهندسی نشده است.

وی بیان کرد : مهندسی کردن صنعت ساختمان حتما پیش نیازی است که ما را به سمت ساختمان های پایدار خواهد برد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مهندسی کردن ساختمان یک رویکرد مهم است ، افزود : تا دوسال گذشته شاید کمتر ساختمان هایی می دیدیم که وال پست را اجرا می کرد این یک موضوع ساده بوده و هزینه بسیاری را تحمیل نمی کند اما گاهی اجرا نمی شود ، این رویکرد مهندسی کردن ساختمان و مسئولیت ما درخصوص سرمایه ملی و جان مردم، ما را وادار کرده تا با کمک سازمان نظام مهندسی ، همکاری سازندگان و بازرسان شهرداری وال پست انجام شود و شاید تقریبا کمتر ساختمانی در شهر باشد که وال پست را در شهر اجرا نکند.

در این همایش، دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ارائه گزارش و آماری از شدت مصرف انرژی در سطح کشور پرداخت.

 وی با اشاره به اینکه باید شدت مصرف انرژی را در کشور به خصوص در حوزه ساختمان کاهش دهیم .

دکتر علی وطنی با توجه به مصرف بالای انرژی در ایران افزود: سهم ساختمان‌ها در کشور از مصرف سوخت روزانه شش میلیارد تومان است و متأسفانه انرژی در کشور به راحتی اسراف می شود که با کمک گیری از استارتاپ ها و نسل جوان این اسراف را کمتر کنیم .

وی گفت : آمادگی داریم که با تاسیس صندوق حمایت از بهینه سازی مصرف انرژی با کمک استارتاپ ها در این زمینه کمک کنیم.

مدیرعامل عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن نیز در مورد توسعه پایدار گفت : امروز بحث داشتن رویکرد توسعه پایدار یک انتخاب نیست بلکه اجبار است اما متأسفانه تاکنون خروجی مورد نظر را نداشته است.

دکتر روزبه ظهیری هاشمی افزود: مسائل محیط زیستی باید جزو اولولیت های مدیریت شهری باشد که با توجه به ماده 19 می تونیم به این موضوع برسیم.

وی با بیان اینکه برای داشتن ساختمان پایدار باید به بهینه سازی انرژی توجه کنیم، اما امروز شاهد هستیم که مصرف انرژی در ایران سه برابر کشورهای دیگر است که باید به این موضوع رسیدگی کنیم تصریح کرد : سهم مصرف انرژی در ساختمان بیش از 40 درصد است که باید مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است، همایش مذکور با نقد بررسی مسائلی همچون ملاحظات طراحی و اجرای ساختمان به منظور حرکت به سمت ساختمان پایدار، مشوق های حمایتی شهرداری ها و سایر ارگان‌های ذینفع برای اجرای ساختمان‌‌های با مصرف انرژی پایین، کاربرد انرژی های تجدید پذیر در ساختمان، بررسی تأثیر تاسیسات گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع بر محیط زیست، که در حاشیه این همایش نمایشگاهی هم از دستاوردهای شرکت های خصوصی در حوزه ساختمان برگزار گردید.
آرشیو
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر