.

اخبار

.

برگزاری شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهر سازی به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

1398/8/22 چهارشنبه

شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی با شعار " قانون جامع شهرسازی، حق به شهر و حقوق شهروندی " به همت دبیرخانه ملی روز جهانی شهرسازی، یکشنبه 19 آبان ماه در محل تالار ایوان شمس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برگزاری این بزرگداشت، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، جامعه مهندسان شهرساز ایران، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن طراحان شهری ایران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز،دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه آزاداسلامی، دانشگاه مازنداران، شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران همکاری داشته‌اند.

 این بزرگداشت با حضور اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، شهردار تهران، جمعی از پیشکسوتان، اساتید دانشگاه، صاحبنظران ،دانشجویان و با حضور پرشور مهندسان شهرساز برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر الهام امینی عضو هیأت مدیره و دبیر هیأت رئیسه گروه تخصصی شهرسازی ضمن خوش‌آمد گویی و تبریک صمیمانه و تهنیت بزرگداشت روز جهانی شهرسازی، به تشریح اهداف دبیرخانه دائمی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی پرداخت که از جمله محورهای مطرح  شده و اهداف دبیرخانه دائمی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی، در این مراسم ارتقاء سطح دانش شهرسازی در حوزه مجامع حرفه‌ای و عمومی، ایجاد زمینه های مشترک جهت اتخاذ رویکرد‌های واحد درحوزه شهرسازی، ایجاد زمینه تقویت ارتباطات شهرسازان محافل مختلف شهرسازی کشور و بین المللی، ارتقاء سطح آگاهی مدیران شهری از الزامات و نیازهای حرفه شهر سازی و دیگر اموری که به ارتقاء شهرسازی و حقوق شهروندی بیانجامد پرداخت.

دکتر الهام امینی در ادامه تأکید کرد: این دبیرخانه تلاش می‌کند تا حرکتی بالنده و ارزشمند را به منظور برقراری تبادل و گفتگو میان متولیان شهرسازی و مدیریت شهری و  نهادهای مدنی فعال در این حوزه پایه‌ریزی نماید.

وی افزود : ما امیدواریم با توجه به شعار امسال دبیرخانه، با همدلی و همزبانی همراه و همگام با مسئولان عالی رتبه شهرسازی در کشور، شاهد رشد و توسعه در این حوزه شویم.

دکتر امینی ادامه دارد : مشارکت حداکثری شهرسازان در این برنامه سبب شد، دبیرخانه ضمن تلاش و حفظ منافع صنفی و صیانت از حقوق شهرسازان در سراسر کشور وحدت و تعامل میان صنفی را به عنوان یکی از بزرگترین تشکلهای فرابخشی گسترش دهد. وی در ادامه تصریح کرد : از آن جا که دبیرخانه، رسالت آگاهی بخشی و جریان سازی را نیز داراست، همواره سعی دارد با ایجاد فصل مشترک و با وفاق اعضاء خود گفتمان سازی را ایجاد کرده و از ظرفیت ارتباطات در تقویت این گفتمان استفاده نماید. 

در ادامه این مراسم دکتر احمد سعید نیا، عضو هیأت مدیره مهندسان شهرساز، دکتر زهره داوود پور مدرس دانشگاه، دکتر غلامرضا کامیار مدرس دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری که مهمانان علمی این مراسم بوند، ضمن تبریک بزرگداشت روز جهانی شهرسازی در ایران با توجه به شعار این بزرگداشت به ارائه مطالب علمی و کارشناسی در حوزه شهرسازی پرداختند و مشکلات شهری امروزه را  تحلیل و بررسی نمودند .

گفتنی است، دکتر پیرو حناچی شهردار تهران به عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور داشت : شهردار تهران در مراسم بزرگداشت ملی روز جهانی شهرسازی بر اهمیت تصویب لوایح منابع مالی پایدار و مالیات بر ارزش افزوده در راستای تلاش های نظام مدیریت شهری تأکید کرد ، وی با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه کشور گفت: بندهای خوبی در آن سند نوشته شد که تعدای از آنها هم به اجرا درآمده است. به عنوان مثال تا قبل از آن حمل و نقل اتوبوسی کشور دراختیار شرکت‌های واحد بود اما الان بیشتر اتوبوسرانی تهران به تعاونی‌ها و بخش خصوصی وابسته است و ای کاش سند چشم انداز و برنامه های پنجم و ششم هم در همان مسیر ادامه پیدا می‌کردند.

شهردار تهران افزود : اگر بپرسند مقصد این اتوبوسی که همه سوار آن هستیم کجاست، احتمالاً نمی توان با دقت و روشنی به آن پاسخ داد، واقعیت این است که ما به اهداف سند چشم انداز آن طور که باید پایبند نبودیم.

حناچی گفت : امروز از نظر حرفه‌ای روز خوبی است چرا که دو فوریت لایحه منابع مالی پایدار که هم اکنون در مجلس است، رأی آورد. ضمانت اجرایی تمام برنامه‌ها  درباره تراکم فروشی، شهر فروشی و ... به این لایحه بستگی دارد. اگر ما بهترین طرح های شهرسازی و چشم انداز را تهیه کنیم ولی تکلیف شهرداری‌هایمان روشن نباشد که از طریق چه منابعی باید اداره شوند،
نمی‌توانیم به اهداف‌مان برسیم. واقعیت این است که شهرداری‌های ما عملاً دستگاه‌های درآمد-هزینه‌ای هستند،درست است که کمی از کمک دولت استفاده می‌کنند اما مابقی را خودشان باید تأمین کنند.

شهردار تهران اضافه کرد : اگز هزینه های جاری داشته باشیم و همزمان آمال و آرزوهای بزرگ نیز در سر بپرورانیم، حتماً شرایط ناپایدار بوجود می آید.

حناچی تأکید کرد: اگر ما بتوانیم هزینه های اداره شهر را از طرق درست و اصولی تأمین کنیم، مقدمه حقوق شهرسازی محقق می‌شود. علاوه بر این، لایحه مالیات بر ارزش افزوده نیز در مجلس مطرح است. این دو لایحه ضمانت اجرای مأموریت‌های نظام مدیریت شهری است.

امیدوارم این لوایح با همین جدیتی که تعقیب می‌شد، به نتیجه نیز برسند. وقتی طرحی که اعلام وصول شده مجدد به رأی گذاشته می‌شود و دو فوریت آن به تصویب می‌رسد، یعنی تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در مورد آن حساسیت بالایی دارند.

وی در پایان گفت: بسیاری از نقشه راه زندگی آینده ما در ادبیات و فرهنگ ماست. اگر ادعا می‌کنیم کشور تاریخی هستیم و سهم زیادی در ایجاد تمدن جهانی داریم،که هستیم و داریم، باید رد و اثر آن را در این فرهنگ و ادبیات جستجو کنیم. فراز و نشیب‌های مسیررشد ما در جای جای ادبیات‌مان وجود دارد. به عنوان مثال ما سالهاست به طور روزانه از خرد، حکمت و ادبیات سعدی استفاده می‌کنیم.ما هم باید به گونه‌ای کار کنیم که در آینده از ما به خوبی یاد شود.

گفتنی است در پایان این مراسم با اهداء لوح تقدیر از نفرات برتر مسابقه نمای شهری، تیم اجرایی شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی و از طراح برتر شهرسازی تجلیل به عمل آمد.  

آرشیو
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ