.

اخبار

.

برگزاری جلسه هم اندیشی پیرامون جایگاه و نقش HSE در حوزه ساختمان

1398/8/21 سه‌شنبه

جلسه هم اندیشی پیرامون جایگاه و نقش HSE درحوزه ساختمان، سه شنبه  14آبان ماه در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران، این جلسه با حضور مهندس علی اکبر نبی ئی، دبیر هیأت مدیره سازمان و رئیس کمیته ایمنی، دکتر مجید شرافتی نژاد مشاور و مدرس HSE ، مهندس حسن سلطانعلی مشاور و مدرس HSE ساختمان و جمعی از مهندسان عضو سازمان برگزارگردید.

در ابتدای جلسه مهندس علی اکبر نبی ئی رئیس کمیته ایمنی ضمن خوش آمدگویی به حاضران به تشریح اهداف سازمان از برگزاری این نشست پرداخت و گفت: یکی از دغدغه های اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان جایگاه و نقش HSE در حوزه ساختمان است، توجه به اصول ایمنی و بهداشت حرفهای و رعایت این اصول، نقش بسزایی در پیشگیری و سوانح ساختمانی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به نقش آموزش در حوزه HSE تأکید کرد: یکی از وظایف ذاتی سازمان آموزش، ارتقاء فرهنگ ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE است، به طوری که عدم آموزش و فرهنگسازی در زمینه HSE باعث بروز حوادث جبران ناپذیری گردیده و در مقابل آموزش می‌تواند نقش بسزایی در کاهش حوادث به ویژه با توجه به افزایش ساخت و ساز در پروژه های عمرانی ایفا کند.

وی در ادامه تأکید کرد:  امروزه در حالیکه در بسیاري کارخانجات و حتی در پروژه و طرحهاي عمرانی نظیر سدسازي موضوع ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE به عنوان یک مقوله ساختارمند دنبال می‌شود و با هدف مدیریت پیشگیرانه حوادث همراه با برنامه ریزي دقیق بکار می رود،  متأسفانه شاهد هستیم با توجه به افزایش ساخت و ساز در پروژه ها و طرح های عمرانی، کارگاههای ساختمانی به خصوص کوچک مقیاس مقوله ایمنی به صورت ابتدایی و صرفاً بر پایه مدیریت علاج بخشی و منفعلانه نگریسته می‌شود که نتیجه طبیعی این نگرش رشد روزافزون آمار سوانح و حوادث در پروژه های عمرانی است.

وی در ادامه افزود : در حوزه ایمنی بهداشت و محیط زیست HSE پیشگیری ارجح از اقدامات پس از حادثه می باشد، چرا که تبعات اجتماعی برای فرد حادثه دیده تا سالیان ادامه خواهد داشت.

مهندس نبی‌ئی خاطر نشان کرد : به منظور افزایش سطح مهارت، توانایی و صلاحیت نیروی انسانی جهت دستیابی به اهداف سازمانی و با توجه به اهمیت آموزش در نظام مدیریتHSE و نقش آن در کاهش حوادث و آسیب‌های زیست محیطی اجرای دوره های آموزش عمومی و تخصصی HSE در سازمانها الزامی است.

در این نشست تخصصی دکتر مجید شرافتی نژاد مشاور و مدرس HSE ضمن معرفی خود و ابزار خرسندی از برگزاری این نشست به ارائه سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدا با طرح سوالی پیرامون موضوع HSE سخنرانی را آغازکرد و گفت: ما امروزه باید تلاش کنیم تا بتوانیم نگاهی سیستمی و جامع نگر به مسائل ایمنی HSE داشته باشیم، وی در ادامه ضمن ابزار تأسف آماری از خسارت حوادث ناشی از کار در جهان در حوزه ساختمان و اهمیت ضرورت ایمنی در ساخت و ساز اشاره کرد و گفت باید سیستمی اتخاذ کنیم تا در HSE سود آور باشد.

وی دو رویکرد را در بحث HSE عنوان کرد: اقدامات کنترلی پیشگیرانه، اقدامات کنترلی واکنشی و همچنین به نقش HSE در برنامه ریزی و کنترل پروژه و تعامل با پیمانکار و مستتر بودن خطرات بالقوه و مدیریت ریسک که قلب نظام مدیریت HSE در پروه های عمرانی است، که پیرامون این موضوع با حاضران در جلسه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

وی در ادامه افزود:HSE ،  یک نظام مدیریتی است این رویکرد مدیریتی زیر ساخت های بسیاری دارد که مهمنرین آن مدیریت ریسک است، دومین مورد نگهداری و یکپارچگی سرمایه   است وی گفت: مسئله HSEدر پروژهای عمرانی سودآور است و منفعت دارد و ما باید مکانیزمی اتخاذ کنیم تا HSE برایمان سود آور شود، همچنین در بحث HSE اقدامات کنترلی پیشگیرانه، اقدامات کنترلی واکنشی پروژهای ساختمانی و به فرهنگ سازی و اثراث اجتماعی حوادث ناشی از کار و اهمیت آن از طریق آموزش و گفتگو برای مهندسان در سازمان نظام مهندسی توجه ویژه ای کرد که نشان دهنده نقش تأثیر گذار سازمان در بهبود HSE در پروه های عمرانی است که از دیگری موضوعاتی بود که در این حوزه مطالب را مطرح نمود.

در ادامه این جلسه مهندس حسن سلطانعلی مشاور و مدرس HSE ساختمان نیز در خصوص HSE به ارائه سخنرانی پرداخت و برلزوم بکارگیری مسؤول ایمنی در کارگاههای ساختمانی تأکید کرد و افزود:متأسفانه در کشور ما ایمنی به عنوان رکن اصلی در خدمات مهندسی شناخته نشده و این موضوع باعث ایجاد نگاه ابزاری به مسؤول ایمنی در پروژه های عمرانی شده است وی در ادامه افزود :مهندسان در جایگاه های مختلف اعم از طراح ناظر و مجری باید تلاش خود را در به رسمیت شناختن HSE بکار گیرند.وی اظهار داشت : همان طور که در شورای عالی حفاظت فنی تاکید شده باید در حوزه HSE به آموزش تأکید ویژهای شود و یکی از مشکلات ما در کارگاههای ساختمانی پایین بودن فرهنگ ایمنی در تمام ارکان و کسانی است که در حوزه ساخت و ساز دخالت دارند، از جمله : مدیر پروژه، سرپرست کارگاه، مهندس طراح، مهندس ناظر، سازنده، کارگران و استادکاران است.

 وی افزود : دراین راستا ما باید تلاش کنیم تا این زنجیره به هم پیوسته را ارتقاء دهیم که گام اول آموزش است چنانچه باید در کلیه سطوح پروژه ساختمانی آموزش را توسعه و گسترش دهیم ، گام دوم ملزم کردن کارگاههای ساختمانی به استفاده از تجهیزات حفاظتی و ایمنی مناسب به خصوص تغییر داربست های قدیمی و جایگزین کردن آن به داربست های نوین و استاندارد و استفاده از تجهیزات فردی و سایر تجهیزاتی که به ایمنی در کارگاههای ساختمانی کمک می کند.

در خاتمه مهندس نبی ئی رئیس کمیته ایمنی سازمان با بیان فلسفه برگزاری نشست که زیر نظر کمیته ایمنی برگزار میشود به نقش سازمان درحوزه آموزش HSE درچهارچوب قوانین و مقررات به وسیله اطلاع رسانی در سایت و نشر بولتن صورت می گیرد پرداخت.

مهندس نبی ئی بابیان اینکه تحقق اهداف مورد نظر در حوزه ایمنی ساختمان ها مشروط به انجام فرهنگ سازی های لازم است، تأکید کرد : باید به متولیان حوزه ساختمان تلنگر زده شود تا آنها نسبت به تکالیف قانونی خود در حوزه ایمنی ساخت و سازه هاو پروژه های عمرانی آگاه شوند و در جهت اجرایی کردن مسؤولیتهای قانونی خود دقت عمل بیشتری کنند.

وی تأکید کرد: اصولاً فرهنگ سازی و اقدامات ترویجی رکن اصلی تحقق اهداف مورد نظر در همه زمینه‌هاست، فرهنگ ساختمان نیز از این دایره مستثنی نیست و برای اینکه بتوانیم نسبت به تحقق اهداف مدنظر اقدام کنیم لازم است که ابتدا اقدامات ترویجی فرهنگی لازم انجام دهیم تا بسترهای لازم برای نهادینه کردن موضوعات مدنظر فراهم شود و چنانچه بخواهیم در حوزه ساختمان ایمنی را نهادینه کنیم، لاجرم می‌بایست اقدامات گسترده فرهنگی را نیز انجام دهیم.

مهندس نبی ئی گفت: با پیاده کردن و استقرار نظام HSE در پروژه های عمرانی تمام خطرات آن پروژه شناسایی و بالطبع راه حلهای مناسب جهت کاهش ریسک تا حد قابل تحمل نیز ارائه خواهد شد.

در نشست مذکور با توجه به مشارکت جدی مهندسان علاقه مند به موضوع مذکور ، نظرات و پرسشهای تخصصی مطرح و کلیه پرسشها توسط مهندس نبیئی، دکتر شرافتی و مهندس سلطانعلی پاسخ داده شد.

در پایان مهندس نبی ئی دبیر هیأت مدیره سازمان، خواستار تداوم برقراری این جلسات شد و گفت :سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از برگزاری این جلسات در جهت ارتقاء دانش حرفه ای اعضای سازمان نظام مهندسی استقبال می کند.

آرشیو
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ