.

اخبار

.

همایش ملی جایگاه مهندسی نقشه‌برداری در توسعه شهری و بزرگداشت روز ابوریحان بیرونی برگزار شد

1398/6/16 شنبه

همایش ملی جایگاه مهندسی نقشه‌برداری در توسعه شهری و بزرگداشت روز ابوریحان بیرونی به همت سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران برگزار شد.

عصر پنجشنبه مورخ هفتم شهریور 1398 نخستین همایش ملی جایگاه مهندسی نقشه‌برداری در توسعه شهری و بزرگداشت روز ابوریحان بیرونی در تالار همایش‌های بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد.

در این مراسم که به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و با همکاری مؤثر جامعه صنفی مهندسان نقشه‌برداری کشور برگزار شد، جمعی از مسئولان کشوری و لشکری، مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر تهران حضور داشتند.

در ابتدای مراسم و به‌رسم میزبانی،مهندس بهمن مؤمنی مقدم دبیر همایش و نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن خوش‌آمد گویی به میهمانان، به اهمیت رعایت بر و کف پروژه‌های ساختمانی و عدم توجه به کدهای ارتفاعی کف پیاده‌روها که محدودیت-هایی را برای تردد معلولان و افراد کم‌توان در سطح شهر ایجاد کرده است، پرداخت.

دبیر همایش و رئیس جامعه مهندسان نقشه بردار ایران به آمادگی مهندسان نقشه‌بردار و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای تهیه نقشه‌های تک‌خطی برای ساختمان‌های مهم شهر تهران که در  زمان بحران مورد نیاز می باشد، اشاره کرد.

توجه به معیشت مهندسان و تناسب بین حق الزحمه و تعرفه با خدمات ارایه شده از دیگر موضوعات مطرح شده توسط مومنی مقدم بود.

مهندس مؤمنی مقدم افزود: امیدواریم که با همراهی و همدلی بتوانیم گام های خوبی در این راستا برداریم و ارتباط میان مدیریت شهری، صنف نقشه بردار و شهروندان را بیشتر کنیم و امید است که مدیریت شهری از تجارب و توانمندی های حرفه ای مهندسان  نقشه بردار به خوبی استفاده کند.

دکتر سمیعی اصفهانی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران بعنوان سخنران علمی به تشریح آخرین دستاوردهای پژوهشی در دانشگاه تهران در زمینه مطالعات فرونشست تهران پرداخت.

دکتر سمیعی در حضور مسئولین و مدیران پیشین و کنونی حوزه مهندسی و شهری ازجمله مهندس گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران و مهندس بیطرف وزیر اسبق نیرو در ابتدا به معرفی عوامل ایجادکننده و تبیین ابعاد مختلف تأثیرگذاری پدیده فرونشست در بخش‌های مختلف شهر تهران و سازه‌های شهری (مانند مترو و فرودگاه) و سپس راهکارهای پیشنهادی جهت پایش و کنترل این تهدید محیط ‌زیستی را ارائه کرد.

سخنران بعدی همایش مهندس علیشاهی مدیرکل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بود که اهمیت موضوع کاداستر در توسعه پایدار، مدیریت مسائل ملکی و جلوگیری از زمین‌خواری در کشور را گوشزد کرد.

وی همچنین ضمن اشاره به دستاوردهای اجرای موفقیت‌آمیز تفاهم‌نامه تفکیک ساختمان‌ها بین سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور خواستار تعامل بیشتر این ارگان‌ها در دیگر زمینه‌های مرتبط شد.

در ادامه دکتر محمدسالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران برای ایراد سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت.

وی نقش حیاتی داده‌های مکانی در کاهش تعارضات ملکی و حقوقی، رعایت حقوق شهروندان، مدیریت بحران و در روند صدور پایان‌کار ساختمان‌های شهری را متذکر شد و جهت جلوگیری از تخلفات ساختمانی، ایشان خواستار الزام حضور مهندس ناظر نقشه‌بردار عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان در پروژه-های بزرگ‌مقیاس شهری گردید.

دکتر نژاد بهرام دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران بود که در این همایش به اهمیت مهندسی نقشه‌برداری و خدمات گسترده این رشته در مدیریت و توسعه شهری و بهبود رفاه و زیست شهری شهروندان پرداخت.

عضو هیأت‌رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به توپوگرافی شهر تهران و مسئله هم‌سطح‌سازی معابر و بر و کف ساختمان‌ها، حضور و نظارت مهندسان نقشه‌بردار در پروژه‌های عمرانی و شهری را امری ضروری خواند.

وی همچنین، مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی را از نیازهای اولیه، زیرساختی و مهم در ایمن‌سازی و توسعه شهری دانسته و بر حقانیت پیگیری‌های صنفی و معیشتی این قشر در بهبود کیفیت ارائه خدمات مهندسی صحه گذاشت.

دکتر کریمی رئیس شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی بعنوان آخرین مهمان مدعو در جایگاه سخنرانی قرار گرفت. محوریت صحبت‌های ایشان حول موضوع نقش فناوری و نوآوری در حوزه مهندسی و شبکه‌سازی بین‌المللی مهندسی در کشور بود.

وی در این همایش و برای اولین بار خبر تأسیس مرکز بین‌المللی مهندسین کشورهای اسلامی و استقرار دبیرخانه دائمی آن در ایران و همچنین خبر اعلام آمادگی مجمع تولیدکنندگان و فعالان انقلاب اسلامی جهت همکاری با حوزه مهندسی کشور را اعلام کرد که با استقبال و تشویق حضار روبرو گردید.

در قسمت دوم همایش به موسیقی، قرعه‌کشی و برنامه تقدیر و اهدای لوح‌های یادبود اختصاص داده شده بود.

نمایندگان رشته مهندسی نقشه‌برداری در ارکان ادوار پیشین نظام مهندسی ساختمان استان تهران، پژوهشگران منتخب و دانشجویان برتر رشته مهندسی نقشه‌برداری و صاحب اثر برگزیده در مسابقه طراحی پوستر همایش، افرادی بودند که در حضور مسئولان و پیشکسوتان با دریافت لوح تقدیر و تندیس و جوایز مورد تجلیل قرار گرفتند.
آرشیو
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر