.

اخبار

.

برگزاری نشست تخصصی بهره گیری از انرژی زمین برای گرمایش و سرمایش

1398/12/3 شنبه
نشست تخصصی " بهره‌گیری از انرژی زمین برای گرمایش و سرمایش " پنج‌شنبه 1 اسفند در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، این نشست با حضور مهندس غلامرضا خوش گفتار منفرد عضو هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری مشاور ارشد رئیس سازمان، دکتر فرشاد مفاخر عضو هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری، مهندس علی‌اکبر صالح دبیر هیأت رئیسه گروه تخصصی مکانیک و دکتر حمید رضائیان یزدی سخنران و دکتر فیروزی به عنوان میهمان ویژه تشکیل شد.
در ابتدای نشست مهندس خوش گفتار، ضمن خیرمقدم به مدعوین به بیان فلسفه برگزاری سلسله نشست های تخصصی به منظور ارتقای دانش حرفه ای و تخصصی اعضای سازمان پرداخت و افزود : با توجه به پیشرفت و گسترش علوم و فنون می‌بایست با تکیه بر ابزارهایی، با دانش روز پیش رویم، برگزاری نشست‌های تخصصی که آخرین تکنولوژی روز جهان را در زمینه فن و هنر به ما عرضه می‌کند وی در ادامه افزود : متأسفانه در سال های اخیر افزایش جمعیت، رشد بی‌رویه صنایع و پیشرفت‌های تکنولوژی در جهان، انسان را به استفاده از انرژی‌های فسیلی حریص‌تر کرده و رقابت ناسالمی در دنیا برای بهره‌برداری از این منابع به راه افتاده که ادامه این روند به علت جایگزین نشدن این منابع و تجدید ناپذیری آن‌ها موجب کاهش روزافزون انرژی‌های فسیلی و در نهایت از بین رفتن آن خواهد شد.
وی در ادامه افزود : مصرف لجام گسیخته انرژی‌های فسیلی، پیامدهای ناشی از آن و محدودیت این نوع انرژی در دنیا، اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر که به محیط زیست آسیب        نمی رسانند را بیشتر از پیش نمایان و آن را به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده است.
در ادامه دکتر فرشاد مفاخر نایب رئیس هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری سازمان نیز ضمن ارائه سوابق علمی و پژوهشی دکتر حمید رضائیان یزدی با اشاره به نگاه هوشمندانه مهندسان معمار در مصرف انرژی در ساخت و سازها افزود : مباحث پیرامون محیط زیست و مصرف انرژی از مهم ترین مباحث روز دنیاست  و معماری هم می تواند نقش پررنگی در آن ایفا کند چرا که مصرف انرژی در ساختمان درصد زیادی از کل منابع را به خود اختصاص داده است بنابراین یکی از مسائل اصلی در معماری بهینه سازی مصرف انرژی است.
وی خاطرنشان کرد : بکارگیری مصالح استاندارد، سبک معماری مناسب، می‌تواند ساختمان ها را به سطح استاندارد نزدیک و کیفیت ساخت و سازها را بالا ببرد. 
 
در ادامه نشست دکتر حمید رضائیان یزدی با محوریت « انرژی زمین و منابع تأمین انرژی تجدیدپذیر زمین »،« نحوه کار سامانه گرمایش و سرمایش انرژی زمین »، « اجزای سامانه تهویه مطبوع زمین » « مزایای سامانه نسبت به سایر سامانه‌های گرمایش و سرمایش » به ارائه سخنرانی و با حاضران در جلسه به بحث و تبادل نظر پرداخت.  
در این راستا دکتر یزدی با بیان اینکه اساساً انرژی‌های تجدید پذیر دارای مزایای نسبت به     انرژی‌های فسیلی می باشند افزود : انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر اینکه قابل بازیافت و استفاده مجدد و مکرر هستند اثرات سوء زیست محیطی بسیار کمتری دارند و در برخی موارد کاملاً پاک و سازگار با محیط می‌باشند.
سخنران دیگر این نشست دکتر احمد فیروزی رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست معاونت فناوریهای علمی ریاست جمهوری بود که در خصوص انرژی پاک و محیط زیست و بررسی توسعه فناوری اقلیمی و انرژی‌های طبیعی در معماری به ارائه سخنرانی پرداخت وگفت : مایک کشور با منابع خدادادی هستیم و این موضوع در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر نیز صدق می کند. 
در خاتمه جلسه مهندس علی اکبر صالح دبیر هیأت رئیسه گروه تخصصی مکانیک به نقش مهندسان مکانیک در راستای ذخیره انرژی اشاره کرد و افزود : به منظور تحقق دست یافتن  به ذخیره انرژی در ساختمان‌ها با استفاده از مصالح و فناوری های نوین تأسیسات مکانیکی و صرفه جویی انرژی و رعایت اصول توسعه پایدار در ساخت ساز می توان به کیفیت ساخت و ساز ها کمک کرد.
آرشیو
عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر