.

اخبار

.

برگزاری دوره‌های آموزشی صدور، تمدید و ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسان به‌صورت مجازی

1399/3/8 پنجشنبه
با اعلام آمادگی مجریان برگزاری دوره‌های آموزشی، صدور، تمدید و ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسان به‌صورت مجازی (الکترونیکی) برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، با توجه به شیوع بیماری کرونا در سراسر کشور و تعطیلی مراکز دانشگاهی و آموزشی و نیز الزام برگزاری دوره‌های آموزشی به‌منظور صدور، تمدید و ارتقا پایه پروانه مهندسان، با استعلام از امکانات و زیرساخت‌های مجریان برگزاری دوره‌های آموزشی فوق، جزئیات دوره‌های آموزشی الکترونیکی در 15 بند توسط مدیرکل مقررات ملی و کنترل ساختمان اعلام و از سوی معاون اداره کل راه و شهرسازی ابلاغ شد.

بدین منظور رعایت موارد زیر در دوره‌های آموزشی مجازی (الکترونیکی) ضروری است.
1-         برنامه زمان‌بندی برگزاری تمام دوره‌های آموزشی خردادماه و تیرماه در اسرع وقت تهیه و حداکثر تا تاریخ ۱۰ خرداد جهت اطلاع و پایش به این دفتر ارسال شود.
2-         سامانه آموزش مجازی مجریان باید ازلحاظ بستر اینترنتی، ظرفیت مجاز سرور، سهولت ثبت‌نام و اخذ اطلاعات دانش‌پذیر، امنیت اطلاعات، کیفیت تصاویر ویدیویی و صوتی توسط شورای عالی انفورماتیک موردبررسی و تائید قرارگرفته باشد.
3-         برگزاری دوره‌های آموزشی باید با امکانات Learning Center در نرم‌افزار آموزش مجازی شامل ایجاد پایگاه جزوات دوره، فایل‌های فشرده راهنما، ارائه فیلم‌ها و کلیپ‌های آموزشی و ایجاد فوروم تخصصی هر دوره و به‌صورت آنلاین (Online) انجام شود.
4-         مجری آموزش باید پیش از برگزاری دوره، آموزش‌های لازم مرتبط با شیوه آموزش الکترونیکی را به‌صورت فایل و یا فیلم الکترونیکی تهیه و در اختیار مدرسان و دانش پذیران قرار دهد.
5-         مجری آموزش باید از مدرسان دارای مهارت و توانمندی در ارائه دوره آموزشی مجازی استفاده و شیوه‌های جلب مشارکت شامل تمرین‌ها، آزمون مختصر  (Quiz) بین فصول، پیش‌آزمون و را تدوین و اجرا کنند.
6-         به‌منظور انجام نظارت عالیه بر حسن اجرای دوره‌ها، ارزیابی و نظارت مستمر بر کیفیت و کمیت دوره‌های آموزشی، نحوه تدریس مدرسان، محتوای آموزشی ارائه‌شده از سوی آن‌ها و همچنین عملکرد، امکانات و تجهیزات مجریان آموزش، می‌بایست امکان دسترسی به سامانه آموزش الکترونیکی از سوی مجری برای اداره کل راه و شهرسازی و کمیته آموزش و ترویج سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان و این دفتر فراهم گردد و فیلم ضبط‌شده هر دوره حداکثر پس از یک هفته بعد از برگزاری به دفتر ارسال شود.
7-         به‌منظور شناسایی نقاط قوت و  نقاط قابل‌بهبود مجری درزمینهٔ بهره‌گیری مناسب و بهره ورانه از ظرفیت آموزش‌های الکترونیکی، عملکرد مجری مستمراً توسط اداره کل و کمیته آموزش و ترویج مورد ارزیابی قرارگرفته و در صورت نیاز تذکر و راهنمایی‌های لازم ارائه و در رابطه با نحوه همکاری و ادامه برگزاری دوره‌ها توسط اداره کل اتخاذ تصمیم شود.
8-         به استناد به بخشنامه شماره51291/420/91 مورخ ۱۷ آبان ۹۱ غیبت بیش‌ازحد مجاز دانش‌پذیر در دوره‌های الکترونیکی موجب محرومیت از دوره خواهد شد.
9-         ضمن تأکید بر رعایت کامل سرفصل دوره‌های آموزشی و ارائه آن توسط مدرسان، با تشخیص و اجازه کمیته آموزش و ترویج استان، مدرسان می‌توانند نسبت به برگزاری فشرده دورها اقدام کنند به‌گونه‌ای که حداقل ۸۵ درصد زمان مصوب دوره را  مفید برگزار کرده باشند.
10-       -به‌منظور تسریع در ارائه خدمات آموزشی، در صورت کمبود مدرس واجد شرایط در استان‌ها، استفاده از خدمات آموزشی مدرسان سایر استان‌ها مشروط به هماهنگی و اطلاع کمیته‌های آموزش و ترویج هر دو استان بلامانع است.
11-       به استناد بخشنامه شماره 40406/420/89 مورخ ۱۶ آذر ۸۹ در صورت عدم برگزاری دوره آموزشی در استان، شرکت در دوره آموزشی سایر استان‌ها با هماهنگی و اطلاع کمیته‌های آموزش و ترویج هر دو استان امکان‌پذیر است. گواهینامه موفقیت در آزمون پایان دوره آموزشی توسط استان مقصد برای پذیرفته‌شدگان در دوره صادر خواهد شد. سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان می‌تواند با هماهنگی اداره کل، صدور گواهینامه‌ها را به‌صورت الکترونیکی انجام دهد.
12-       -میزان شهریه دوره‌های آموزشی الکترونیکی به روال معمول شهریه دوره‌های حضوری تعیین می‌شود.
13-       مدرسان باید به‌منظور ایجاد جذابیت هرچه بیشتر برای دانش پذیران و اطمینان از حضور مستمر آن‌ها در دوره، نسبت به ایجاد فضای مشارکت از طریق پرسش و پاسخ و تا حد امکان اخذ آزمون مختصر (Quiz) اقدام کنند.
14-       سنجش پایان دوره‌های آموزشی باید به‌صورت الکترونیکی و حداکثر تا یک هفته پس از اتمام دوره برگزار شود. سنجش پایان دوره باید از کل محتوای دوره آموزشی باشد و تمام سرفصل‌های دوره را پوشش دهد.
تبصره: سنجش پایان دوره‌های آموزشی HSE پس از هماهنگی با شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی از طریق آن سازمان اجرا خواهد شد لیکن تا آن زمان و ابلاغ به استان‌ها مطابق روال معمول همچنان از سوی مجری اجرا می‌شود لذا رعایت محتوای آموزشی ابلاغی HSE از سوی مدرسان مورد تأکید است.
15-       سؤالات و پاسخنامه شرکت‌کنندگان باید در سامانه سنجش پایان دوره ذخیره شود

ضمناً بر اساس تشخیص و ابلاغ ستاد ملّی مبارزه با کرونا از هر زمان که آموزش‌های حضوری در مراکز آموزشی آغاز شود در خصوص ادامه برگزاری دوره‌ها به شکل الکترونیکی یا حضوری تصمیمات لازم اتخاذ و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 
آرشیو
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر