مهندس قربانخانی در مراسم اهدای پروانه کارشناسی ماده 27 مطرح کرد در قوانین، امور کارشناسی نظام مهندسی به خوبی تبیین نشده است

مراسم اهدای پروانه جمعی از متقاضیان پروانه کارشناسی ماده 27 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در روز شنبه يازدهم دی ماه در محل سالن جلسات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم نائب رئیس اول سازمان با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی حدود 650 کارشناس رسمی در 7 رشته معماری، شهرسازی، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، نقشه­برداری و ترافیک دارد، گفت: یکی از مشکلات کارشناسان دادگستری سازمان نظام مهندسی نحوه ارجاع کار است که طبق آیین­‌نامه موجود حتما باید از طریق سازمان انجام شود.

مهندس الهه رادمهر افزود: در این خصوص کمیسیونی تحت عنوان «هدایت و ارزیابی کارشناسان ماده 27» در سازمان وجود دارد که ارتباطاتی را از طریق شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برقرار کرده تا آیین­‌نامه موجود اصلاح شود تا به این ترتیب سیستم نحوه ارجاع کار راحت­‌تر و کاراتر شود.

در ادامه مراسم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در خصوص موضوع اجاع کار گفت: عمده مشکل ما این است که بالاترین درجه کارشناسی باید در سازمان نظام مهندسی انجام شود و مهندسانی که در سازمان در حوزه تخصصی خود صاحب پروانه کارشناسی­‌اند باید بالاترین خدمات را به جامعه ارائه دهند.

مهندس حسن قربانخانی افزود: اما متاسفانه چون در قوانین ما امور کارشناسی نظام مهندسی به خوبی تبیین نشده است، در امور اجرایی با مشکلاتی مواجه می‌شویم که امیدواریم در بازنگری قانون سازمان نظام مهندسی این قوانین اصلاح شود.

وی همچنین بیان کرد: برای عادلانه شدن امورات کارشناسی در بین اعضا در حال تهیه نرم­‌افزاری هستیم تا شرایط را برای ادامه کار عادلانه‌­تر فراهم و از سیستم دستی خارج کنیم و سیستم نظم بهتری در مقایسه با گذشته پیدا کند.

مهندس قربانخانی در پایان تاکید کرد: از طریق شورای مرکزی در حال پیگیری هستیم تا از کارشناسان ماده 27 سازمان نظام مهندسی بیشتر در محاکم قضایی استفاده شود.

در پایان مراسم نیز به 9 نفر از مهندسانی که مراحل آزمون و دوره تئوری و کارورزی را سپری کرده و پروانه کارشناسی آنان توسط شورای مرکزی صادر شده، پروانه‌ كارشناسي ماده 27 اهدا و قرعه کشی نوبت ارجاع کار انجام شد.