گزارشی از اوّلین دوره‌ آموزشی با موضوع تیرچه استاندارد

پیرو مصوبات کمیته استاندارد، اوّلین دوره‌ی آموزشی با موضوع تیرچه استاندارد در روز چهارشنبه مورخ 19/8/95 در سالن کنفرانس ساختمان شماره یک اداره کل استاندارد استان تهران با حضور پرشور مهندسان رشته عمران برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه‌ این دوره؛ مهندس حقوقی فر، عضو کمیته استاندارد و نماینده اداره کل استاندارد استان تهران، ضمن خیر مقدم به حضار توضیحاتی در مورد روند انجام امور توسط اداره کل استاندارد استان تهران و کمیته استاندارد و نهایتاً اوّلین دوره‌ی آموزشی در حوزه تیرچه استاندارد ارائه نمودند.

در ادامه مهندس مسعودی، عضو کمیته استاندارد و نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن خیر مقدم به مهندسان طراح، مجری و ناظر، با اشاره به تداوم دوره های آموزشی و استقبال قابل توجه مهندسان و ثبت نام بیش از ده برابر ظرفیت دوره، با تبیین مفاد تفاهم نامه منعقده فی مابین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره کل استاندارد استان تهران، اظهار امیدواری کردند تا از طریق تامین زیرساختهای لازم در حوزه‌ های ایمنی و کارگران ماهر و همچنین مصالح و تجهیزات استاندارد با کمک اداره کار و اداره استاندارد، بتوان حضور مجریان ذی صلاح به عنوان فرماندهان عرصه ساخت و ساز در کشور، را مهیا نمود.

مهندس بارنگی، عضو کمیته استاندارد و رئیس انجمن تیرچه و بلوک استان تهران نیز ضمن اشاره به گستره (بیش از70%) کاربرد سیستم سقفی تیرچه در سازه های در حال ساخت کشور، به بیان پیشرفت های سایر استان ها و عقب افتادگی استان تهران در زمینه مصالح استاندارد پرداختند.

در ادامه آقایان مهندس رحمتی، مهندس غلامحسینی، مهندس مژدهی و مهندس صدرنفیسی به ارائه مطالب دوره‌ی آموزشی در خصوص قوانین و استانداردهای موجود در حوزه تیرچه استاندارد و بندهای استاندارد 1-2909، همراه با نکات طراحی، اجرا و نظارت بر تیرچه استاندارد پرداختند.

فایل‌های ارائه شده در این دوره‌ی آموزشی در لینک‌های ذیل قابل دانلود برای کلیه‌ی مهندسان گرامی می‌باشد.

ضمنا مهندسان گرامی می توانند فراخوان شناسائی کارشناسان استاندارد و افراد دارای سوابق در این زمینه و همچنین اخبار و اطلاعیه های مربوطه را در صفحه اختصاصی کمیته استاندارد  سایت سازمان نظام مهندسی استان تهران دنبال نمایند.


+ ضوابط فنی تیرچه استاندارد

+ نکات طراحی تیرچه استاندارد

+ نکات اجرائی تیرچه استاندارد

+ نکات نظارت بر تیرچه استاندارد

+ استاندارد 1-2909

+ اصلاحیه استاندارد 1-2909