برگزاری سیزدهمین روز جهانی شهرسازی

سيزدهمين مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرسازي همچون سال های گذشته چهارشنبه 19 آبان ٩٥ از ساعت 15 تا 19 در محل جامعه مهندسان مشاور ايران (تهران، ولنجک، بلوار دانشجو، نبش خیابان سلامی، شماره 25، ساختمان جامعه)  برگزار خواهد شد. شعار امسال روز جهاني، گفتگوي جهاني، برنامه‌ريزي محلي، شوراي شهر متخصص با هدف گفتگوي جهاني و پياده‌سازي و اجراي  آن با برنامه‌ريزي ملي بر اساس اندیشه نظام سیاسی مبتنی بر مشارکت و مردم سالار و کارآمد شدن شوراها با تخصصي كردن آ‌ن‌ها  است. 

گرامیداشت روز جهانی شهرسازی برای اولین بار در کشور در آبان ماه ١٣٨٣ در قالب یک نشست تخصصی تحت عنوان رویکردهای نوین در عرصه شهرسازی ایران و جهان برگزار گردید. در مهر ماه سال ١٣٨٤ برگزاری این مراسم به طور فراگیر و با مرکزیت جامعه مهندسان شهرساز در قالب همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی در دستوركار هيات مديره جامعه مهندسان شهرساز قرار گرفت. از سال ١٣٨٦ دبیرخانه دائمی برگزاری همایش روز جهانی شهرسازی با مشارکت نمایندگان نهادهای جامعه مهندسان شهرساز ایران، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران،سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی، دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه ازاد اسلامي واحد پرديس، دانشگاه ازاد اسلامي واحد قزوين، انجمن طراحي شهري ايران و دانشگاه مازندران، در راستای برگزاری فراگیر  و با شكوه مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرسازی به طور رسمي فعاليت خود را اغاز و تا كنون  در ایران به صورت مستمر و با حضور پرشور متخصصان شهرسازي كشور برگزار گردیده است.

اين دبيرخانه ضمن همگامي با جامعه بين‌المللي شهرسازان(ايزوكارپ) وظيفه همگرايي جامعه حرفه‌اي و دانشگاهي كشور را به منظور تدوين خطوط اساسي، اهداف، راهبردها، سياست‌ها و برنامه‌هاي اجرايي متناسب با اين روز بر عهده داشته و بعد از برگزاري هر ساله اين روز برنامه‌هاي منتخب اجرايي را در سراسر كشور پايش و نظارت مي‌كند.

دبیرخانه روز جهانی شهرسازی با هدف معرفي و تقدیر از شهرسازان برجسته و پیشکسوت در حوزه‌های دانش نظری، حرفه، مدیریت اجرائی و مرتبط،  با توجه به پارامترهايي نظير فعاليت در حوزه مديريت شهرسازي يا پايه‌گذاري نشريات علمي - تخصصي، پژوهش‌هاي شهرسازي، ارائه دستورالعمل‌هاي مهم، مديريت اقدامات شهرسازي و فعاليت‌هاي داوطلبانه موثر در حوزه شهرسازي، هر سال شهرسازان نمونه كشور را انتخاب و معرفي مي‌نمايد

شهرسازان برگزيده بايد در حوزه دانشگاه و مباني تاليف، داراي سوابق آموزشي، پژوهشي يا در حوزه حرفه‌اي داراي سوابق مستمر در حرفه تهيه طرح‌هاي معتبر نوآوري در عرصه شهرسازي باشند.

در بزرگداشت امسال علاوه بر برپايي گردهمايي به رسم هر ساله، برای نخستین بار گردشگري تخصصي با همكاري شهرداري نراق(شهر تاريخي، دومين شهر ويژه گردشگري در ايران، برنده جايزه ملي جستار كيفيت در بازآفريني شهري) برگزار مي‌شود كه علاقمندان شرکت در آن  می‌توانند برای ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر  با شماره‌هاي 88491808 و 09196019375 تماس حاصل نمايند.
دبيرخانه امید دارد از توانایی و پتانسیل دانش آموختگان در راستای حل مشکلات شهرسازي ايران حداکثر استفاده را داشته و با استفاده از این ظرفیت بتوانیم در مسیر توسعه ی کشور نقش اساسی را ایفا کند.