اولین جلسه‌ی کارگروه مدیریت ریسک و تاب‌آوری برگزار شد

اولین جلسه‌­ی کارگروه مدیریت ریسک و تاب­‌آوری شنبه مورخ 94/5/10، با حضور مدعوین محترم نهادها، سازمان­‌ها و ارگان‌های ذی­‌ربط، دکتر غفرانی ریيس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مهندس کاظمی دبیر کمیسیون تلفیق، مهندس اوليازاده دبیر گروه تخصصی معماری و اعضای گروه آقایان مهندس مقدم­‌راد، مهندس خوانپایه، مهندس صدر و خانم‌­هامهندس رادمهر، مهندس شاهرخیان، دکتر خوشبخت و تعدادی از دیگر گروه­‌های تخصصی و کارگروه­‌ها، همچنین جمعی از اعضای حقیقی سازمان نظام مهندسی برگزار شد.

در این جلسه ضمن تشکر از حضور شرکت‌کنندگان، مرجان شاهرخیان دبیر کارگروه با ارائه‌­ی یک پاورپونت، هدف از ایجاد این کارگروه و درخواست مشارکت دیگر سازمان­‌ها و بخش‌­ها را بیان کرد. وی با تعریف مدیریت ریسک و تاب­‌آوری و نقشی که سازمان نظام مهندسی در این زمینه می‌­تواند پذیرا باشد، اذعان داشت با تسلط بر روش­‌های علمی و بکارگیری آن در این زمینه می‌­توان به جایگاهی رسید که علاوه بر حل مسائل امروز  به ارائه­‌ی الگوهای عملی در سطح جهانی نیز دست یافت. همچنین ابراز امیدواری نمود که خروجی کاربردی این کارگروه بتواند به ارائه­‌ی قوانین عملی منتج شود.

در ادامه به ­ترتیب، مدیران، معاونین و نمایندگان محترم آقای رحمتی مدیرکل مدیریت بحران به همراه  آقای مقدم از مدیریت بحران استانداری تهران، آقای حدیدیان مدیرکل دفتر فنی سازمان مدیریت بحران کشور، آقای مطوف از دانشگاه شهید بهشتی، آقای بطحایی از کمپین تاب­‌آوری شهرها، خانم پورفتح­‌اله دبیر کمیته­‌ی معماری شورای اسلامی شهر تهران، آقای شمشیری مدیرگروه مخاطرات سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران،  آقای پوربرات معاون فنی به همراه  آقایان خردمندیان، ابراهیمی و مهرنژاد از سازمان پدافند غیرعامل کشور، آقای برکاتی رئیس اداره­‌ی فناوری­‌های نوین سازمان هواشناسی کل کشور، آقای احمدی توانا مدیر آموزش پژوهشکده­‌ی سوانح طبیعی، آقای مرادی معاون جرم سازمان ملل و  آقای جنیدی و آقای فردی‌پور از جمعیت هلال احمر استان تهران و جمعی از اعضای حقیقی نظام مهندسی استان تهران، به ارائه­‌ی نظر پرداخته و بیانات خود را اظهار داشتند.

در پایان نیز  غفرانی با تأکید بر داشتن نگرش نرم­‌افزاری و سخت­‌افزاری به مقوله­‌ی دانش مدیریت ریسک و تاب­‌آوری، همچنین پرهیز از دیدگاه جزیره­‌ای، نقش نظام مهندسی را در این جایگاه با داشتن سرمایه­‌ی ارزشمند مهندسان متخصص بیان کرد و آمادگی سازمان را جهت انعقاد تفاهم­‌نامه با سازمان­‌های ذی­‌ربط جهت هرگونه همکاری در این رابطه را اعلام نمود.

در مجموع این بیانات اهمیت نگرش جدید و چند بعدی به حل مسائل بحران در شهرها و یافتن راه­ عملی برای آن آشکار و این انتظار ایجاد شد که در قالب چنین کارگروهی با مشارکت کلیه­‌ی سازمان­‌های دخیل بتوان به خروجی­‌ای کاربردی دست پیدا نمود.

علاقمندان به موضوع این جلسه و یا مشارکت در این کارگروه می­‌توانند از طریق آدرس ایمیل memary@tceo.ir درخواست، نظرات و یا اعلام هر موضوعی در این زمینه را ارسال نمایند.