گزارش چهاردهمین همایش گروه شهرسازی سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور

چهاردهمين گردهمايي گروه‌هاي تخصصي شهرسازي سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان استان‌هاي كشور در رو‌ز پنجشنبه مورخ هفت خرداد ماه سال1394  در کلان شهر زیبا و تاریخی تبریز، که ٣۵٠٠ سال قدمت دارد به ميزباني سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اذربایجان شرقی با حضور جمعي از مديران اجرايي استان، اساتيد دانشگاه و نمايندگان گروه‌ تخصصي شهرسازي استان‌هاي سراسر كشور با تمركز ویژه بر موضوع "چگونگی تقویت و توسعه ی فرهنگ و ارزش های اسلامی در شهرسازی"برگزار شد.

صبح روز پنج‎شنبه مورخ 07/03/94 در محل دانشکدهی معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز جلسه مشترک اساتید دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اعضای گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی، با ارائه‎ی شش سخنرانی تخصصی توسط اساتید دانشگاه و اعضای گروه تخصصی شهرسازی تشکیل و طرفین به تبادل دیدگاه‎ها و نقطه‎نظرات خود در رابطه با موضوع گردهمایی پرداختند.

در جلسهی بعدازظهر همانروز که با حضور جمعی از مدیران اجرایی استان، اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، اعضای هیأتمدیرهی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و جمع کثیری از دانشجویان دانشگاههای مختلف سطح استان در محل تالار اندیشه واقع در مجتمع فرهنگی ایلگلی تبریز برگزار گردید، به ترتیب مهندس ایرج شهین باهر، رییس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مهندس محمد عزتی، رییس محترم گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی، مهندس صادق پورمهدی، معاون محترم امور عمرانی استانداری استان، دکتر صادق نجفی ، شهردار محترم شهر تبریز، دکتر اخلاقی ، مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان به ایراد سخن پرداختند و چالشهای موجود شهرسازی در سطح کشور و استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز را مطرح نمودند. در بخش بعدی این جلسه سه سخنرانی علمی و تخصصی توسط سه نفر از اساتید محترم دانشگاههای کشور  پرفسور کریم حسین زاده دلیر (استاد دانشگاه تبریز عنوان سخنرانی: رسالت شهرسازان در شهرسازی کشور)، دکتر مصطفی بهزادفر (عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، عنوان سخنرانی: نشان تسلیم و حضور در معماری و شهرسازی ایرانی) و دکتر اسماعیل شیعه (عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران،عنوان سخنرانی: از آموزش شهرسازی تا شهرسازی اجرائی) ارائه گردید که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

در پایان چهاردهمین همایش گروه‌های تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، از اساتید و مدعوین با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

در پايان مراسم، موارد زير به عنوان قطعنامه‌ی پاياني به تأييد شركت كنندگان در گردهمايي مذکور رسيد:

1)  علیرغم تلاشهای فراوانی که تاکنون صورت گرفته، هنوز وفاق و تعامل جمعی درخصوص مبانی نظری شهرسازی اسلامی و به خصوص «چیستی» فرهنگ و ارزشهای اسلامی و «چگونگی» تقویت و توسعهی این ارزشها در شهرسازی معاصر کشورمان دربین جوامع علمی و حرفهای حاصل نشده و لذا هنوز نتایج مورد انتظار از مجموعهی همایشها، سمینارها، گردهماییها و انجام دهها پروژهی تحقیقاتی و پژوهشی که در این رابطه انجام شده، حاصل نیامده و کماکان ابهامات زیادی در اصول و مبانی پایه ای شهرسازی اسلامی باقی مانده است. برای رفع این کمبود اساسی پیشنهاد میگردد با استفاده از همفکری و توان صاحبان تخصصهای مربوطه از قبیل معماری شهرسازی، فقه، تاریخ، فلسفه و... نهایتاً تعامل تخصصی مورد نیاز حاصل آید و این تعامل مبنای گام های جدی آتی قرار گیرد. در همین رابطه تشکیل کمیتهای تخصصی متشکل از جمعی از اعضای باتجربهی جامعهی حرفهای و اساتید مجرب و معتقد دانشگاهها میتوان راهگشا باشد.

2)  همزمان با تلاش برای حصول به توافق جمعی درخصوص مبانی شهر و شهرسازی اسلامی، لازم است مقدمات تدوین اولیهی مجموعه ضوابط و مقررات اجرایی و کاربردی ساختمانی و شهرسازی موردنیاز با استفاده از اصول فقهی، تجارب نیاکان و دیدگاههای اساتید و کارشناسان مجرب فراهم گردیده و این ضوابط و مقررات پس از تصویب در مراجع ذیربط قانونی به مرور در اجرای ساختمانها و شهرهای کشورمان به کار گرفته شود.

3)  شرکتکنندگان در گردهمایی از مدیران و مسؤولان ذیربط و به خصوص وزیر محترم راهوشهرسازی درخواست دارند زمینههای لازم را برای عملیاتی ساختن سیاستهای کلی نظام در بخش شهرسازی - ابلاغی مقام معظم رهبری- فراهم ساخته و وظایف قانونی خود را در ارتباط با قوانین مربوطه و ازجمله مفاد بند اول مادهی 2 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به انجام برسانند. همچنین از مدیریت های شهری در سراسر کشور و به خصوص شهرداران محترم کلان شهرهای کشور میخواهند به جد از اقدامات خلافی که موجب تضییع حقوق شهروندان و منافع عمومی و نیز ایجاد نابسامانی های زیستمحیطی در شهرها میگردد خودداری نموده و اجازه ندهند برای کسب درآمدهای ناپایدار با اموری همچون تراکمفروشی و غیره حقوق شهروندان نادیده گرفته شود زیرا انجام چنین تخلفاتی قطعاً موجب ضمان شرعی و قانونی است.

4)  ادامهی کمتوجهی به رشتهی شهرسازی و عدم استفاده از توان و تخصصی صاحبان حرفهی شهرسازی در کشور قطعاً در آینده شهرهای کشورمان را با مشکلات و معضلات باز هم بیشتری مواجه میسازد. پیشنهاد میگردد در مصادری که در ارتباط مستقیم با موضوعات شهرسازی است از خدمات مهندسان شهرساز استفاده گردد. اعضای گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی سازمان به نمایندگی از همکاران خود در سراسر کشور آمادگی جامعه مهندسان شهرساز را برای ارائهی هرگونه همکاری لازم با مدیران اجرایی در جهت رفع مشکلات و چالشهای موجود شهرسازی کشور اعلام داشته و به مقامات عالیرتبهی کشور این اطمینان را میدهند که چنانچه بیشتر از توان و پتانسیل مهندسان شهرساز در جایگاههای مدیریتی و تخصصی استفاده گردد، در آینده شهرهای کشورمان از شرایط زیستی مطلوبتری برخوردار خواهند گردید.

5)  با توجه به اینکه «شهرها» بستر شکلگیری ساختمانها در کنار یکدیگر هستند و در واقع رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی اولین و مهمترین گام در مسیر دستیبای به ساختمانهای پایدار در شهرها میباشند، لذا پیشنهاد میگردد بنا بر اهمیت موضوع، عنوان قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به قانون نظام مهندسی شهرسازی و ساختمان تغییر یابد تا عنوان قانون از جامعیت بیشتری برخوردار گردد.

 

در پایان این گردهمایی، شرکتکنندگان از اعضای هیأتمدیره و همکاران خود در سازمان استان آذربایجان شرقی به خاطر میزبانی خوب و شایسته تشکر و قدردانی نموده و برای مدیران دلسوز استان آذربایجان شرقی و به خصوص شهر تبریز آرزوی موفقیت روزافزون مینمایند.