برگزاری نشست تخصصی ارجاع کار شهرسازی

نشست فصلی گروه تخصصی شهرسازی با اعضای شهرسازی عضو سازمان در خصوص ارجاع کار شهرسازی و ارائه‌ی گزارش عملکرد سال گذشته، مورخ 94/02/01 در سالن هیأت مدیره‌ی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد. جلسه‌ی فوق با صحبت‌های مهندس جابر نصیری دبیر گروه تخصصی آغاز شد. وی ضمن تبریک سال جدید به اعضا و خوش آمدگویی به آنان، گزارش عملکردی را ارائه داد. نصیری ضمن فعالیت پرشور دوره‌ی ششم به فعالیت‌های گروه در موارد زير اشاره کرد:  

-  بحث امکان سنجی و پرونده‌های مطرح در کمیسیون ماده‌ی 5 که پیگیری‌های لازم در این خصوص توسط گروه تخصصی شهرسازی صورت گرفته است؛ مانند بخش‌نامه‌ی صادر شده‌ی معاونت عمرانی استانداری تهران تحت عنوان تهیه‌ی گزارش‌های امکان سنجی و انطباق اراضی و ساختمان در قطعات با مساحت عرصه‌ی بالای 1000 متر که استفاده از خدمات مهندس شهرساز الزامی شده است، بخش‌نامه‌ی اخیر مديرکل دفتر فنی استانداری تهران در خصوص ضرورت استفاده‌ی مطلوب از خدمات مهندسان شهرساز واجد شرایط، نامه به معاونت فنی استانداری تهران در خصوص الزام به کارگیری برگه‌ی تعهد امکان سنجی توسط شهرسازان.

- اشاره به نرم افزاری شدن سیستم ارجاع کار در شهرداری تهران.

- مکاتبات متعدد با شهرداری‌های استان تهران و دفاتر نمایندگی نظام و ارسال آخرین لیست شهرسازان عضو نظام برای آنان جهت الزام  در به کارگیری مهندسان شهرساز.

- انجام مکاتبات با مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران و همچنین معاونت فنی عمرانی استانداری تهران در خصوص ضرورت استفاده‌ی مطلوب از خدمات مهندسان شهرساز که مهم‌ترین قسمت نامه‌ی مذکور شامل بندهای زیر می‌شود:

1. شهرداری‌ها مکلف شوند بدون تاییدیه‌ی نظام مهندسی ساختمان استان از ارجاع کار به مهندسان شهرساز اجتناب نمایند.

2. با توجه به اجرای بخش‌نامه‌ی مذکور در اکثر استان‌های کشور، پیشنهاد می‌شود با توجه به وجود آمدن بسترهای مناسب و لازم در نظام مهندسی ساختمان استان تهران و همچنین تعداد قابل توجه مهندسان شهرساز در استان، حدنصاب اراضی مورد بررسی از 1000 متر مربع به 500 متر مربع کاهش یابد.

3. در صورت عدم اجرای مفاد بند 1 و 2 و به منظور جلوگیری از ایجاد هر نوع شائبه و حفظ شئونات مهندسان شهرساز، پیشنهاد می‌شود در صورت صلاحدید بخشنامه‌ی فوق‌الذکر ملغی شود.

- ورود مهندسان شهرساز بر پهنه‌های طرح تفصیلی که به 22 منطقه‌ی شهرداری تهران ابلاغ شده است.

- تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن در خصوص تهیه‌ی طرح‌های هادی روستایی و تفکیک اراضی روستایی توسط مهندسان شهرساز دارای صلاحیت و همچنین پیگیری‌های لازم در روند اجرایی شدن آن(ارسال لیست مهندسان شهرساز عضو سازمان برای بنیاد مسکن تهران)

- پیگیری تهیه شیوه‌نامه‌ی نظارت عالیه‌ی مهندسان شهرساز در مغایرت‌های ساختمانی اجرای طرح‌های توسعه‌ی شهری با طرح‌های مصوب.

- برگزاری دو همایش ملی شهرسازی و همچنین برگزاری چندین نشست تخصصی ارجاع کار شهرسازی

- برگزاری دو دوره کلاس‌های اتوکد کاربردی در شهرسازی.

- بررسی راه‌کارهای اجرایی نامه‌ی اخیر سازمان بازرسی کل کشور به وزیر محترم راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان کشور

همچنین حاضران در جلسه به بحث‌های زیر اشاره داشتند:

اشاره به شأن مهندسان شهرساز و فرهنگ‌سازی شهرسازی و حضور شهرساز در طرح‌های توسعه‌ی شهری، پیشنهاد برگزاری جلسه‌ی مشترک با مسئولین استانداری تهران، الزام امضای مهندس شهرساز برای هر نوع اراضی تفکیکی، پیشنهاد ارائه‌ی راه‌کاری برای تسهیل در اخذ اطلاعات برای تهیه‌ی طرح امکان سنجی از شهرداری‌ها، تعریف چشم انداز برای صنف و حرفه‌ی شهرسازی، اشاره به بحث آموزش شهرسازی در کشور(ضوابط و مقررات تطبیقی)، پیشنهاد ایجاد گروه فکر برای ارائه‌ی خدمات مهندسان شهرساز در ایران و اقدام در جهت استخراج شرح صلاحیت مهندسان شهرساز، اشاره به حضور مهندسان شهرساز در پست‌های تخصصی، الزامی کردن حضور مهندسان شهرساز در مناطق شهرداری، اشاره به سطوح تجاری شهر، شناخته شدن جایگاه مهندسان شهرساز که شامل دو بند:

1.       وزارت کشور و تعریف پست‌های تخصصی و شهرداری‌ها

2.       تعریف پست‌های تخصصی شهرسازی از سوی سازمان مدیریت در کل سازمان‌ها  

برگزاری دوره‌های آموزشی توسط سازمان، راه‌اندازی کتابخانه برای جمع آوری CD‌های GIS و  CADو سایر اطلاعات در سازمان.

در پایان به عنوان جمع‌بندی، اعضای گروه تخصصی شهرسازی از همکاران خواستند که حتما با گروه هماهنگی و مشارکت بیشتری داشته باشند و بتوانند فعالیت‌های گروه را هر چه بیشتر دنبال کنند. اعضای گروه اذعان داشتند مجموع فعالیت‌های همه‌ی شهرسازان در حوزه‌ی صنف می‌تواند رشته‌ی شهرسازی را اعتلا بخشد.