نشست مشترک هم اندیشی معاونین ترافیکی مناطق شهرداری تهران و هيات رييسه‌ی گروه تخصصی ترافیک سازمان

روز دوشنبه مورخ 22 دی 93 جلسه‌ای با حضور محمد محمدی‌نژاد دبیر هيات رييسه‌ی گروه تخصصی ترافیک و  کامران رحیم اف، کامبیز رضوی، حمیدرضا پسندیده از اعضای گروه و تعدادی از معاونین،کارکنان و مشاوران ترافیکی مناطق شهرداری تهران در محل سازمان برگزار شد. پس از معارفه، ارائه‌ی توضیحات مختصری از هدف گردهمایی و پخش فیلم جایگاه مهندسی ترافیک در ساخت و ساز شهری، نظرات معاونین ترافیکی مناطق و مشکلات موجود در هر حوزه در موضوع تغییر کاربری‌ها، پارکینگ و اثرات ترافیکی ساخت و سازهای مهم در سطح مناطق شهری مطرح و بررسی شد.  

یکی از  مشکلات موجود در مناطق این است که برخی ساختمان‌ها بر اساس معیارهای پهنه بندی طرح تفضیلی مصوب ساخته نمی­‌شوند و معاونت ترافیکی منطقه بطور ناخواسته با مجتمع‌های ساخته شده و بازتاب‌های ترافیکی آن رو به­ رو می‌شود. در صورتیکه مسئولین ترافیک می‌­بایست پیش از صدور پروانه در جریان امور قرار گیرند و از ساخت و سازهای مهم منطقه­ مطلع شوند. برای اخذ تغییر کاربری و پروانه‌ی ساخت این مجموعه‌ها، می‌بایست طبق قانون با استعلام از سازمان نظام مهندسی ساختمان، طرح‌های توجیهی را به همراه پیوست‌های ترافیکی به کمیسیون ماده 5 تحویل داد.

محمد محمدی‌نژاد اعلام کرد طبق ماده 4-7 از مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، برای ساخت و سازهای گروه "د" که شامل مجتمع‌های 5000 متر به بالا و یا تعداد طبقات بیش از 10 طبقه است، کارشناسان ترافیک می‌بایست نتیجه‌ی بررسی‌ها و گزارشات تخصصی خود را به مدیران شهری ارائه دهند تا بر آن اساس، برای شهر تصمیم‌گیری کنند.

کامران رحیم اف عضو هیئت رئیسه‌ی گروه تخصصی ترافیک در ادامه به مظلومیت رشته ترافیک در نظام مهندسی ساختمان نسبت به سایر رشته‌ها اشاره کرد و افزود تلاش گروه تخصصی ترافیک، تبیین نقش و جایگاه این رشته در امور ساخت و ساز شهری است. وی خواستار حمایت معاونت‌های ترافیکی که در شهرداری‌ها کار اجرایی ترافیک انجام می‌دهند شد. همفکری با معاونین ترافیک که بازوی اجرایی شهرداری هستند می‌تواند در تثبیت و تحکیم جایگاه ترافیک در پروژه‌های توسعه شهری گام موثری باشد.

از دیگر موارد مطرح در جلسه‌،  تدوین مبحث ترافیک از مجموعه مقررات ملی ساختمان بود که به همت گروه تخصصی ترافیک استان تهران و اخذ مجوز از شورای تدوین مقررات ملی ساختمان در دست تهیه است و مقرر شده است تا  با همکاری تیمی متشکل از کارشناسان و متخصصان حمل و نقل و اعضای  واجد صلاحیت و صاحبنظر  در رشته‌ی ترافیک، مقررات ملی ساختمان در زمینه‌ی ترافیک برای تغییر کاربری‌ها، گذر بندی، تامین پارکینگ، دسترسی ها  و ... تدوین شود.

در خاتمه تداوم جلسات و هم اندیشی هيات رييسه‌ی گروه تخصصی ترافیک با معاونین ترافیک مناطق شهرداری مورد تأکید حاضران قرار گرفت.